Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Porumeneli, uveli, odpadajoči listi - kako pomagati sobnim rastlinam

Vas razžalosti pogled na vaše sobne rastline, ki imajo liste vse bolj rumene? Le kaj delate narobe? Kateri so znaki, da je z vašo sobno rastlino nekaj narobe in kako ji pomagati?
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
6. 3. 2019 | 11:49
22. 10. 2024 | 05:43
5:11

Prehitra rast

Če vaša sobna rastlina kar naenkrat hitro zraste ali pa ima nekaj dolgih poganjkov, ki se stegujejo proti viru svetlobe, vam sporoča, da potrebuje več svetlobe. Premaknite jo bližje oknu ali pa prestavite h kakšnemu drugemu, kjer bo dobila več svetlobe. Najbolj osvetljena so okna, ki so obrnjena proti jugu, najmanj pa tista, ki so obrnjena proti severu (okna proti vzhodu in zahodu so nekje med prvimi in drugimi). Rastlino, ki stoji ob oknu, večkrat obrnite, da bodo vsi deli dobili enako količino svetlobe. Na takšen način boste zagotovili enakomerno rast.

Listi spreminjajo obliko

Če opazite, da so listi na sobni rastlini začeli spreminjati obliko (se kodrati), potem je to morda znak bolezni ali žuželk. Dobro preglejte liste in stebla. Če najdete črne ali bele pike, potem je rastlina najbrž bolna. Odnesite jo v najbližjo vrtnarijo ali cvetličarno in se pozanimajte, s čim ji lahko pomagate. Morda boste morali vodi za zalivanje dodati posebno protiglivično ali antibakterijsko raztopino ali pa bo dovolj že, če boste rastlino dobro očistili z vodo.

Porjavele konice listov

Porjavele konice listov lahko opozarjajo na nepravilno zalivanje. Pretirano zalivanje sobnim rastlinam lahko škodi, zato jih zalivajte samo takrat, ko to potrebujejo. Če imate sobno rastlino, ki ne potrebuje veliko zalivanja, je nikar ne pustite dolgo časa brez vode in nato utopite.

PREBERITE ŠE: 6 razlogov, zakaj vam sobne rastline vedno uvenejo

Na obarvane konice listov lahko vpliva tudi nizka vlažnost v prostorih. Če imate doma suh zrak, potem liste vsak dan popršite z vodo.

Preveč soli tudi vpliva na barvo konic listov. Sol zaide v prst z gnojili ali vodo iz pipe. Pri uporabi gnojil bodite zmerni, za zalivanje pa raje uporabljajte deževnico.

Porumeneli listi

Če ste opazili enega, dva ali tri porumenele liste, jih odtrgajte in se ne obremenjujte preveč. Če je porumenelih več listov, potem lončnico verjetno preveč ali premalo zalivate. Čas za zalivanje je, ko je prst na dveh centimetrih globine (preverite s prstom) suha.

Porumeneli listi so lahko tudi znak, da rastlina dobiva premalo svetlobe. Poskušajte jo premakniti na bolj osončeno mesto.

Odpadanje listov

Nekatere sobne rastline, kot na primer fikus, so občutljive na spremembe položaja, zato jim začnejo odpadati listi. Če so razmere za rast na novem mestu dobre, potem se bo odpadanje listov sčasoma uneslo. Če rastline niste premikali, pa je morda to znak, da ji primanjkuje svetlobe.

Listi blede barve

Tako kot ljudem tudi sobnim rastlinam lahko škodi preveč sončne svetlobe. Če so listi zbledeli, potem rastlina stoji na preveč osončenem mestu. Prestavite jo drugam. Ožgani listi, na katerih se pojavijo rjave lise nepravilnih oblik, so lahko tudi posledica prevelike količine gnojila.

PREBERITE ŠE: Nasin seznam sobnih rastlin, ki čistijo zrak

Uveli listi

Uveli listi so lahko posledica številnih stvari: prepogostega zalivanja, preredkega zalivanja, slabe prsti, previsoke temperature zraka, bolezni ali preveč suhega zraka. Da bi si rastlina opomogla. lahko poskusite z drugačnim režimom zalivanja, znižajte temperaturo v prostoru, zamenjajte prst ali pa liste večkrat poškropite z vodo.

Pikasti listi

Listi, na katerih ste opazili pike različnih barv, lahko kažejo na bakterijsko, glivično ali virusno bolezen. Izboljšajte kroženje zraka v prostoru, da se bo prst med dnevi, ko rastlino zalivate, hitreje posušila, in odstranite vse pikaste liste, da se bolezen ne bo razširila še na druge rastline.

Pepelasta plesen

Pepelasta plesen je pogosta glivična okužba. Pepelasta plesen se pojavi v vlažnih prostorih, zato prostore, v katerih imate sobno rastlino z omenjeno težavo, večkrat prezračite, ali pa rastlino premaknite nekam, kjer bo pretok zraka boljši. Odstranite najbolj prizadete liste.

Prst, ki ne vpija vode

Če ste prepričani, da dovolj pogosto zalivate svojo sobno rastlino, pa vseeno kaže znake sušenja, potem je nekaj narobe s prstjo, v kateri je. Poskrbite, da se prst v lončku ne bo popolnoma posušila, saj potem ne vpija vode tako kot prej, ali pa jo zamenjajte.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine