1. Netočna količina vode
Sobni rastlini lahko škodujete tudi, če ste preveč radodarni pri zalivanju. Zaradi prekomernega zalivanja korenine sobne rastline stojijo v vlagi, kar privede do gnitja. Škodujete pa ji lahko tudi s preredkim zalivanjem.
Preden se odločite, da je čas za zalivanje, prst preverite s prstom. Če je suha tudi centimeter ali dva v globino, potem je čas za zalivanje. Če je prst vlažna in lepljiva, pustite, da se posuši. Vedno preverite, da vaše rastline ne stojijo v vodi.
Vse rastline za rast potrebujejo svetlobo. Če ste lonček postavili nekam, kamor nikoli ne posije sonce, potem vam bo rastlina hitro zamerila. Tiste, ki ne potrebujejo veliko sonca, lahko postavite tudi v kopalnico. V primeru, da vam ne uspe najti primernega mesta, pa lahko izberete taščin jezik, ta sobna rastlina naj bi preživela v skoraj vseh pogojih.
3. Neupoštevanje navodil za nego
Ko kupite sobno rastlino, v lončku dobite kartonček, na katerem so preprosta navodila, kako morate rastlino negovati, da bo uspevala. Kartonček shranite nekam, kjer ga boste hitro našli, če se bodo pojavile težave.
4. Suh zrak
Ko sobno rastlino prinesete domov, se morate zavedati, da se je znašla v tujem okolju. Zrak v vašem domu je drugačen kot zunaj. Najhujši sovražnik sobnih rastlin je izredno suh zrak. Suši ga ogrevalni sistem kot tudi klimatske naprave.
Ko bo sobna rastlina rasla, ji bo sčasoma premajhen tudi lonček. To boste ugotovili med zalivanjem, ko bo voda tekla iz lončka, korenine pa bodo poganjale iz vseh luknjic. Čas je za zamenjavo lončka in svežo prst.
6. Umazani in prašni listi
Čiščenje in brisanje prahu zahtevajo tudi sobne rastline. Lahko jih obrišete z vlažno krpo, ali pa umijete pod tušem. Pazite le, da jih ne boste polivali z vročo vodo. Namesto tuširanja lahko sobnim rastlinam občasno privoščite tudi izlet na prosto, kjer jih bo umil dež.