Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Preden hortenzija odcveti, z njenimi stebli nujno naredite to

Foto: Octavian Lazar/Shutterstock
Foto: Octavian Lazar/Shutterstock
10. 7. 2024 | 10:54
22. 10. 2024 | 22:06
2:36

Hortenzije so zaradi svoje lepote in raznolikosti v okrasnih vrtovih izjemno cenjena vrsta. Njihova sposobnost prilagajanja različnim rastiščem in pestra barvna paleta cvetov sta zagotovo dva izmed razlogov, zakaj te pisane grme srečamo na vsakem koraku. Hortenzije so namreč zelo priljubljene tako med izkušenimi vrtnarji kot tudi čistimi začetniki. Največkrat jih na vrtovih opazimo kot posamične grme, pogosto pa so posamezne rastline združene tudi v žive meje. 

PREBERITE ŠE: HORTENZIJE - HIT LETOŠNJEGA LETA

Ena najbolj fascinantnih lastnosti hortenzij je njihova sposobnost spreminjanja barve cvetov glede na pH vrednost tal. Kislost slednjih namreč lahko vpliva na barvo celotnih socvetij, pri čemer kisla tla povzročajo modre cvetove, bazična pa rožnate ali rdeče. Ta pojav je najbolj izrazit pri vrsti Hydrangea macrophylla. Izkušeni vrtnarji pH zemlje tako pogosto z dodatki prilagajajo svojim željam barv, v kakršne želijo odeti svoj vrt.

Hortenzije so priljubljene tudi kot rezano cvetje zaradi svoje dolgotrajne svežine. Cvetovi lahko v vodi ostanejo sveži tudi do več tednov, zaradi česar so idealni za cvetlične aranžmaje in šopke. A tudi, ko odcvetijo, njihova stebla niso za na kompost. 


Večina cvetov ima namreč že med cvetenjem po steblu posejane drobne poganjke, ki jih lahko, ko cvetki začnejo odpadati, poskušamo spremeniti v potaknjence. To naredimo tako, da steblo najprej oklestimo suhih listov, pri vrhu pa jih nekaj pustimo ter jih na polovici odrežemo. Steblo odrežemo še čisto spodaj in sicer postrani, nato pa potaknjence položimo v kozarčke, ki smo jih nekje do polovice napolnili z vodo. Če imamo pri roki stiropor, iz njega izrežemo majhne kroge z luknjo, ki bo majhnim rastlinam v vodi nudila podporo. V tekočino nakapljamo še nekaj kapljic spodbujevalca razvoja korenin, nato pa lončke pustimo na okenski polici, dokler rastline ne poženejo poganjkov. Ko so koreninice dovolj velike, potaknjence prestavimo v zemljo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine