Strokovnjaki dajejo jesenski setvi trate (od konca avgusta do začetka oktobra) prednost pred pomladansko, ker med posevkom vzklije manj semena plevelov kot spomladi. Seveda moramo dobro pripraviti podlago, po setvi pa površino redno namakati. Za spodnjo plast tal je pomembno, da je odcedna, zgornjih 15 cm pa naj bo rodovitnih (vsebnost organskih snovi, hranil). Dobro je, če podlago pripravimo dva tedna pred setvijo. Semenu zagotovimo najboljši vznik tako, da površino dan prej dobro zalijemo in nato setev prekrijemo s centimeter debelo plastjo zemlje.
Zdaj je čas tudi za dosejevanje praznih zaplat. Na njih najprej razrahljamo podlago in jo obogatimo s humusom ali presejanim kompostom, po setvi pa ravnamo podobno kot pri zasnovi nove trate.
Trate, po katerih veliko hodimo, postanejo postopoma zbite in zrak ne more več prodirati do korenin. Zelo jim pomagamo z jesenskim prezračevanjem (z rezanjem, prebadanjem, rahljanjem ali grabljenjem), da zraku spet omogočimo dostop do korenin. Najpogostejši in za vrtičkarja najenostavnejši način zračenja je prebadanje tal z vilami, ki jih po vbodu še nekoliko privzdignemo, da spustimo zrak do vseh korenin. Če so tla zelo zbita, luknjice, ki smo jih naredili z vilami, zapolnimo z drobnim peskom ali mivko.
V tem času trate ne gnojimo več z dušikovimi gnojili, ki spodbujajo rast, temveč s takšnimi, ki vsebujejo več fosforja in kalija in ki travo pred zimo okrepijo.