Sobne rastline: Retro voščenke se vračajo

14. 1. 2022 | Besedilo: Julijana Bavčar

trendi pri sobnih rastlinah, sobne rastline, Hoya, voščenke

Ste bili kot otrok z mamo na obisku pri kakšni gospe, ki je imela na radiu v venček speljano lončnico s kroglastimi, »umetnimi cvetovi«, ki so sladko dišali? Če se vam podoba še danes zdi retro, ste najbrž spoznali voščenko. Nekako so šle iz mode, danes pa se vračajo v domove novopečenih ljubiteljev sobnih rastlin. Predstavljamo tudi vrsto, katere socvetje spominja na gnezdo nevarnih puščic.

Mnogocvetna voščenka. Foto: Coulanges/Shutterstock Mnogocvetna voščenka

Cvetove v obliki puščic ima mnogocvetna voščenka, Hoya multiflora. V nasprotju z najpogosteje gojenimi voščenkami, ki se povešajo ali vzpenjajo ob opori, ima bolj grmičasto rast.

Če je le ne pesti izrazito suh zrak, v svetlem delu stanovanja rada in redno cveti. A je primerna za ljubitelje, ki jih ne moti medeno dehtenje belo rumenih cvetov. Ti so združeni v impozantna povešena socvetja, ki spominjajo na svetlobne sulice ognjemeta, preden se razletijo vsaksebi. V angleško govorečih deželah so vrsti nadeli komercialno ime Hoya Shooting Star, ker naj bi spominjala na množico zvezdnih utrinkov.

Navadna voščenka

Voščenke, z botaničnim imenovanjem Hoya, so dobile to ime zaradi močno povoščenih listov in cvetov. Izhajajo iz Daljnega vzhoda in iz tropske Avstralije, zato se pri nas kot zunanje rastline ne obnesejo.

Pri nekaterih vrstah so posamezni cvetki resnično videti, kot bi bili izrezljani iz voska: med njimi je navadna voščenka (Hoya carnosa), ki je med najmanj zahtevnimi za gojenje v stanovanju. Beli zvezdasti cvetki imajo v sredini rdečo zvezdico in izločajo medičino.

Navadna voščenka razvije dolge olistane poganjke, ki se lahko povešajo, lahko pa jih privezujemo ob oporo. Obstajajo različice z zelenimi ali marmoriranimi listi, prav tako kot pri prej opisani mnogocvetni voščenki.

Cvetovi navadne voščenke sladko dehtijo. Foto: Halytskyi Olexandr/Shutterstock

Srčasta voščenka z Instagrama

Medtem ko opisani vrsti na Instagramu, ki je za ljubitelje trendov referenca tudi pri sobnih rastlinah, nista pogosti, je na tem družbenem omrežju priljubljena srčasta voščenka (najverjetneje jo boste našli pod imenom Sweethart Hoya).

A mini lončki na fotografijah, v katere so zapičena zelena ali zeleno pisana srca, so pravzaprav listni potaknjenci te vrste (njeno botanično ime je Hoya kerrii). Če so se prijeli, bo iz njih zrasla voščenka, pri kateri poganke obraščajo srčasti listi, bodisi enobarvni ali marmorirani. Poganjke je najbolje privezovati ob oporo. Odrastla srčasta voščenka ima podobna socvetja kot navadna voščenka.

Listni potaknjenci srčaste voščenke. Foto: KitThanit/Shutterstock

Kako oskrbujemo voščenke

  • Svetloba: Opisane vrste voščenk niso pretirano zahtevne za vzgojo. Potrebujejo precej svetlobe, a ne neposrednega opoldanskega sonca.
  • Zalivanje: Zalivamo jih redno, med zalivanji se mora zemlja povsem posušiti, v podstavku ne sme zastajati voda. Zalivamo z mehko vodo sobne temperature.
  • Zračna vlaga: Voščenkam zelo prija zračna vlaga, ki jo lahko povečamo tako, da lonček postavimo v vlažen pesek. Rastline občasno pršimo z mlačno vodo, a nikoli po cvetovih, tudi listnega loščila ne uporabljamo.
  • Zimski počitek: Voščenkam namenimo zimski počitek, ki traja od oktobra do februarja. Takrat jih prestavimo v prostor s temperaturo od 10 do 16 stopinj. Če bodo čez zimo v ogrevanem prostoru, se bodo razvili dolgi in tenki zimski poganjki, ki ne bodo zacveteli. Med zimskim počitkom jih ne zalivamo, če jih imamo tudi v tem delu leta v ogrevanem prostoru, pa takrat zalivamo redkeje.
  • Rez: Da bi nam voščenke redno cvetele, poganjkov ne obrezujemo, odstranimo le poškodovane liste.
  • Škodljivci: Voščenke rada obišče volnata uš. Na spodnji strani listov opazimo bele vati podobne kupčke. Vsakega posebej odstranimo s krpico, namočeno v metilni špirit.
  • Presajanje: Voščenke ne marajo pogostega presajanja, za korenine je dobro, da so v lončku na tesnem. Bodimo pozorni, da ima lonček dovolj odprtin za odvajanje odvečne vode.
  • Razmnoževanje: Voščenke se uspešno razmnožujejo, če v zemljo potaknemo vršičke ali posamične liste.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE