Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Sprehod po gozdu je še vedno lahko nevaren

Sprehod po gozdu je še vedno lahko nevaren, saj so vrhovi in veje še vedno vpeti med ostanke krošenj in lahko nenadoma padejo ter človeka resno poškodujejo, opozarjajo v Lovski zvezi Slovenije (LZS). Lovci so na terenu in ocenjujejo posledice nedavne ledene ujme, zato konkretnih podatkov o škodi oziroma izgubah divjadi še nimajo.
K. Ž./STA
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 18:09
2:23

Kar zadeva prostoživeče živali, so najbolj prizadeta območja na Notranjskem, kjer so gozdovi še vedno neprehodni. Za divjad so zaradi zdrsov nevarna tudi visokogorska območja, so še pojasnili v LZS.

Prostoživeče živali v takšnih razmerah najbolj potrebujejo mir, lovski čuvaji pa bodo ustrezno ukrepali oziroma živalim pomagali, kolikor se to da. "Najbolje jim bomo pomagali z urejanjem in vzdrževanjem njihovega življenjskega okolja ter da bomo evidentirane izgube upoštevali pri pripravi predlogov lovsko-upravljavskih načrtov. S tem namenom je LZS Zavod za gozdove Slovenije in ministrstvo za kmetijstvo in okolje zaprosila za zamik roka za pripravo letnega lovsko-upravljavskega načrta," so dodali.

Na LZS ponovno opozarjajo, da je treba imeti pse na povodcih. Če se pes brez nadzora giba prosto po naravi, preganja prostoživeče živali in sploh v zimskem času, kadar hrane ni, prostoživečo žival zaradi izgube energije oslabi ter lahko pahne v smrtno nevarnost, poleg tega lahko pes žival poškoduje ali pokonča. V spomladanskih mesecih, ko samice začno polegati mladiče, pa so tudi ti lahek plen za pse.

Lani so v informacijskem sistemu Lisjak zabeležili 788 izgub zaradi psov, leto prej 522 in leta 2011 684. "To so samo evidentirane izgube, zagotovo pa je še veliko takih, za katere sploh ne vemo, zato je ta številka še precej višja od uradne statistike," so še dodali v LZS.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine