Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Svetovalnica: Kako razredčiti magnolijo

Bralko zanima, kako naj razredči staro magnolijo, ki se na eni strani neenakomerno razrašča.
Foto: Roxana Bashyrova/Shutterstock
Foto: Roxana Bashyrova/Shutterstock
26. 1. 2024 | 08:26
22. 10. 2024 | 21:04
2:48

Na vrtu imamo magnolijo (Magnolia lilliflora 'Nigra'). Na enem delu krošnje je precej gosta. Kako naj jo razredčim? Slišala sem, da starih rastlin ni priporočljivo obrezovati oz. redčiti. 

Posajena je bila ob rojstvu hčere pred 40 leti in bi jo rada obdržala. Je v dobri kondiciji, vsako leto lepo cveti.

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!


Marjeta
Obrezujemo samo, kolikor je nujno

Spoštovani,

ker vaša lilijasta magnolija (Magnolia liliiflora) že desetletja lepo cveti in je v dobri kondiciji, ste ji na vrtu gotovo namenili ustrezno rastišče in dobro skrbite zanjo.

Drži, da so magnolije drevesa, ki načeloma ne potrebujejo rezi, saj same naredijo lepo krošnjo, poleg tega nimajo veliko bolezni in škodljivcev. Rezanju in odstranjevanju starejših in debelejših vej se izogibamo zato, ker se velike rane zelo počasi celijo. Vsakoletno obrezovanje zato pri odraslih listopadnih magnolijah omejimo na minimum.

Čas rezi: Listopadne magnolije obrezujemo od sredine poletja do zgodnje jeseni, potem ko že odcvetijo, takrat si izberemo suho vreme, ki bo zdržalo še nekaj dni.

Pripomočki: Sadjarske ali teleskopske sadjarske škarje pred rezjo razkužimo. Za rezne rane, ki presegajo centimeter in pol premera, si pripravimo cepilno smolo ali rezna mesta poškropimo s koncentriranim bakrovim škropivom.

Nujna rez: 

  • Odstranimo mrtve, obolele, poškodovane poganjke. Propad poganjkov je lahko posledica korenite rezi v preteklosti.
  • Odstranimo veje, ki se križajo, dotikajo. Enega od prekrižanih poganjkov odstranimo do osnove ali nad očesom na lesu, kjer bi radi nov poganjek.
  • Do osnove odstranimo tudi navpične, t. i. vodne poganjke; pogosto jih je spodbudilo prejšnje obrezovanje.

Korekcijska rez: Če nameravate z rezjo razredčiti velik del krošnje, bo to pomenilo za drevo korenit poseg. Strokovnjaki zato priporočajo, da takšno korekcijsko rez raztegnete vsaj na tri leta. Navpične, mrtve ali bolne poganjke odrežite do osnove, debelejše zdrave veje lahko odrežete nad očesom na lesu, kjer bi radi nov poganjek. Manjše veje lahko tudi odvajate (odrežete tih nad mlajšim poganjkom).

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine