Doseči bujno zeleno trato angleškega videza je cilj mnogih lastnikov vrtov, vendar je za dosego tega cilja potrebno skrbno načrtovanje, pa tudi pravočasno sejanje. A to ne pomeni le raztrositev semen po zemlji - v resnici gre za precej kompleksno razumevanje optimalnega časa za sejanje, specifičnih potreb različnih vrst trav in pravilne nege trate v ključnih fazah rasti.
Čas sejanja travnih semen je močno odvisen od vrste trave, ki jo želimo gojiti. Obstajata dve glavni kategoriji, ki jih razvrščamo med hladnesezonske in toplesezonske trave. Med prve spadajo vrste, kot so modra trava Kentucky, ljuljka, visoka latovka in drobnica. Uspevajo pri hladnejših temperaturah, zato je najboljši čas za sajenje pozno poleti oziroma zgodaj jeseni. V tem obdobju temperature običajno dosegajo med 21 in 24 stopinj Celzija, kar je idealno za kalitev semen. V tem času je večja tudi verjetnost padavin, kar pomaga ohranjati tla vlažna, to pa je seveda ključni dejavnik za uspešno kalitev semen. Sajenje v zgodnji jeseni omogoča, da se trava pred zimo utrdi in omogoča dober začetek za naslednjo rastno sezono.
Med toplosezonske pa spadajo vrste kot so bermudska trava, zoizija, stonožnica in sveta Avguštinova trava. Te trave imajo raje toplejše temperature in jih običajno sejemo pozno spomladi oziroma zgodaj poleti, ko se temperatura tal dvigne nad 27 stopinj Celzija. Za razliko od hladnesezonskih trav se toplesezonske pogosto sadijo z drugačnimi metodami, kot so potaknjenci, čepki ali tratne plošče. Če pa se odločimo za sejanje toplesezonskih travnih semen, moramo biti pripravljeni na nižjo stopnjo kalitve in potrebo po dodatni negi, da zagotovimo ukorenitev semen.
Ko semena posejemo, je pomembno, da jih tudi redno zalivamo. Poskrbimo, da prst ves čas vlažna, hkrati pa moramo paziti, da tla ne bodo blatna, saj tako semena lahko zgnijejo, splesnijo ali se ne morejo oprijeti podlage.