Večina rastlin na našem vrtu obožuje obilico sončnih žarkov na dnevni ravni, a visoke temperature so za naš vrt lahko zelo obremenjujoče. V poletnem času moramo biti zato še posebno skrbni pri zalivanju zelenice, da jo ohranimo pri življenju. Poleti se potrebe po vodi povečajo, saj visoke temperature povzročijo hitrejše izhlapevanje vode iz tal in trave.
Najboljši čas za zalivanje trave je zgodaj zjutraj, med peto in deveto uro, ko se sonce šele vzpenja do točke, ko napoči največja vročina. Zalivanje v tem času omogoča vodi, da se vpije globoko v tla, preden se začne intenzivno izhlapevanje zaradi močnih sončevih žarkov. Poleg tega jutranje zalivanje zmanjšuje tveganje za razvoj bolezni, saj se listi trave posušijo hitreje kot pri večernem zalivanju in tako preprečimo, da bi se na naši zelenici razvila mah in plesen.
Mnogi skrbni vrtnarji svojo trato zalivajo vsak dan, a v resnici lahko to opravilo opravimo tudi nekajkrat tedensko. Pomembno pa je, da smo pozorni na znake, ki nam povedo, da naša zelenica potrebuje tekočino. Če je zemlja suha do globine enega ali dveh centimetrov, je čas za zalivanje. Prav tako moramo hitro ukrepati, če trava izgubi svojo živahno zeleno barvo in postane bledih odtenkov. Čeprav je vrtu pomembno zagotoviti dovolj vode, pa je tudi prekomerno zalivanje škodljivo, saj lahko povzroči plitvo ukoreninjenje rastlin, kar zmanjša odpornost trave na sušo.
Pomembnost pri zalivanju zelenice pa ni le v pogostosti, temveč tudi količini časa, ki mu ga namenimo. Koliko časa naj traja zalivanje, se sprašujete? Vrtnarski strokovnjaki na portalu slavne gospodinje Marthe Stewart pravijo, da bi poleti bi morali trati zagotoviti približno 2,5 do 3,8 centimetrov vode na teden. Če se zalivanja lotevamo dvakrat do trikrat tedensko, to pomeni, da naj posamezno zalivanje traja približno 30 minut, saj to omogoča, da trava prejme približno centimeter do centimetra in pol vode na posamezno zalivanje. Če se škropljenja lotevamo z vrtno cevjo, seveda.
V primeru, da vrt zalivamo s pomočjo zalivalke, bodimo pozorni predvsem na vlažnost tal in se ravnajmo po znakih, ki smo jih opisali zgoraj.