Če sadike trajnic kupujemo v lončkih, so jeseni razraščene, zato imamo dobro predstavo o obliki njihove rasti. Upoštevati pa moramo, da bodo z leti postale bujnejše, zato jim moramo nameniti dovolj prostora in se pri vrtnarju pozanimati o priporočljivi razdalji sajenja. Enako velja, če od prijateljev dobimo eno ali več sadik iz razdeljenih starejših »preraščenih« trajnic. V tem primeru bodo najbrž brez koreninske grude, zato moramo mesto sajenja pripraviti prej, da se ne bodo izsušile.
PREBERITE ŠE: ZA KATERA VRTNA OPRAVILA JE SEPTEMBRA ŠE PREZGODAJ
Jeseni lahko sadimo, delimo in razsajamo skoraj vse trajnice, le pri tistih, ki so bolj občutljive na mraz, je bolje počakati na pomlad (trave perjanke, trstikovci, proso, sivka, žajbelj in druga sredozemska zelišča).
Potonike, telohe, orientalske make in bradate perunike je bolje saditi jeseni, delimo in razsajamo pa jih samo jeseni.
Pri izbiri mesta na vrtu je pomembno, da poznamo zahteve posamezne vrste trajnic po svetlobi, toploti, hranilih in vrsti tal, saj se razlikujejo. Rastline združujemo po podobnih lastnostih. Pri vseh trajnicah morajo biti tla odcedna, saj jih ravno zaradi zastajanja vode veliko propade. Če so tla težka, ilovnata, dodamo pesek, šoto, veliko komposta, pa tudi nekaj uležanega hlevskega gnoja. Jeseni nikar ne dodajajmo hitro delujočih mineralnih gnojil, da ne bi rastline pred zimo preveč odgnale in potem propadle. Raje jih dognojimo spomladi.
Če s trajnicami zasajamo večjo površino na novo, moramo to razpleveliti. To najbolje naredimo tako, da tla za nekaj mesecev prekrijemo s črno PVC-folijo, da korenine trajnih plevelov propadejo. Če pa sadimo na grede, ki smo jih že redno obdelovali, jih le globoko prerahljamo z vilami, odstranimo korenine rastlin, ki so tu rastle prej, in pognojimo.
Kaj so trajnice
Trajnice so zelnate (neolesenele) rastline, ki v našem podnebju uspevajo vsaj tri leta, nadzemni del pri večini jeseni odmre, spomladi pa spet odženejo. Poznamo pa tudi zimzelene trajnice, katerih nadzemni zeleni organi zimo preživijo. Trpežne trajnice so tiste, ki preživijo pet let in več.
Če bomo trajnice kupovali, ne pa razdelili že obstoječih ali razsajenih sadik dobili v dar, moramo biti pozorni na njihovo kakovost. Trajnice, ki so gojene kot enoletnice in jih lahko kot kratkotrajen sezonski okras kupujemo v vrtnih centrih v večjih lončkih, za trajne zasaditve niso primerne. Ponavadi so bile deležne intenzivne oskrbe v »idealnih« razmerah rastlinjakov in pogosto niso prezimno trdne. Boljša izbira so sadike, ki so vzgojene na prostem v razmerah, v kakršnih bodo rasle na vrtu, v domačem klimatskem okolju. Takšne se bodo hitreje in laže vrasle ter dobro prezimile.
Sadike v lončkih pred sajenjem zalijemo, da gre gruda lepše iz lončka, zrahljamo koreninski splet in korenine, če so se ob obodu posode že začele sukati v krogu, prikrajšamo. Ko sadiko položimo v jamico, prst okoli nje z rokami utrdimo in zalijemo.