Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Trije nasveti za bolj srečne lončnice

Skrb za lončnice se na prvi pogled ne zdi zahtevna, moramo pa se držati nekaterih zelenih pravil.
Foto: Followtheflow/Shutterstock
Foto: Followtheflow/Shutterstock
12. 10. 2023 | 13:56
22. 10. 2024 | 20:26
2:38

Rastline so že pred časom postale naše zveste sostanovalke. Dom je zaradi njih videti bolj domačen, pomagajo nam pri čiščenju zraka, hkrati pa prevzemajo tudi vlogo notranjega dekorja. Nekateri zase pravijo, da se z notranjimi rastlinami odlično razumejo in da pri njih lončnice uspevajo brez kakršnih koli težav. Nekateri pa se spopadamo z odpadlimi listki, suhimi stebli in ovenelimi cvetovi. Zato spodaj naštevamo nekaj zelenih pravil, ki se jih gre držati, da bodo naše rastline srečnejše.

PREBERITE ŠE: SETVENI KOLEDAR – OKTOBER 2023

Redno čiščenje

Tako kot mi, tudi rastline vsake toliko potrebujejo osvežilno prho. Seveda jim pod vodo ni treba tako pogosto kot nam, a vsaj enkrat mesečno bi jim morali privoščiti nežen tuš, lahko pa jih speremo tudi pod pipo v kuhinjskem koritu. Če imamo pri prestavljanju rastlin težave, lahko rastline tudi pošpricamo z vodo iz razpršilke, liste pa nežno obrišemo s krpo.

Preverjajte korenine

Vsake toliko velja rastlino potegniti iz lonca in preveriti, kako se v njem počutijo njene korenine. Če opazimo, da se stiskajo in da je v loncu več korenin kot zemlje, je čas, da našo lončnico presadimo in ji namenimo več prostora. Pri presajanju bodimo previdni, da korenin ne poškodujemo, pomembno pa je tudi, da v novem loncu mešamo novo zemljo s tisto iz starega lonca. In ne pozabimo na drenažo!

Zalivanje od spodaj

Včasih rastline ovenijo kljub temu, da jih ves čas zalivamo in morda je problem ravno v tem. Kadar lončnice divje zalivamo, hkrati pa ne preverjamo, koliko vlage sploh potrebujejo, lahko povzročimo gnitje korenin. Takšna rastlina nikakor ne bo videti srečna. Če niste prepričani, koliko vode potrebuje, poskusite z zalivanjem od spodaj. Lonec za približno 15 minut postavite v stoječo vodo. Naj bo to korito ali kopalna kad. Pustite, da rastlina sama "popije", kolikor potrebuje, nato pa jo postavite nazaj na svoje mesto.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine