Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Tudi zavrženim rastlinam lahko ponudimo nov dom

Zavetišča za živali so vsem dobro poznana, kaj pa zavetišča za rastline? Tudi te včasih ostanejo brez lastnika in potrebujejo nov dom.
Foto: rangizzz/Shutterstock
Foto: rangizzz/Shutterstock
Tjaša Sterle Polak
18. 9. 2020 | 09:01
22. 10. 2024 | 12:07
4:07

»V zavetišču običajno pristanejo rastline, za katere njihovi skrbniki iz takšnih ali drugačnih razlogov ne morejo več skrbeti,« pojasnjujejo v Zavetišču za zavržene rastline, ki deluje v Ljubljani. Pogosti razlogi za oddajo rastlin v zavetišče so tudi prostorska stiska, rastline se preveč namnožijo, smrt ali selitev. »Velikokrat nas pokliče tudi kdo, ki želi oddati rastlino zato, ker se nekako ne razume z njo, saj mu nikakor ne uspeva,« še dodajajo. Vsem, ki pokličejo v zavetišče, pa je skupno to, da si želijo, da njihova rastlina pride v dobre roke.

Posvojitvena pogodba in slika

Posvojitev rastline poteka podobno kot pri posvojitvi živali: posvojitelj podpiše posvojitveno pogodbo, s katero se zaveže, da bo rastlini zagotovil primerne razmere za njeno rast in razvoj. »Rastlino mora narisati, da se z njo simbolično poveže. Poleg tega plača posvojnino, katere višina je odvisna od velikosti rastline, giblje pa se od 5 do 100 evrov,« so še pojasnili v Zavetišču za zavržene rastline. Ob posvojitvi je novi lastnik seznanjen tudi o skrbi za izbrano rastlino, če o njej ne ve veliko.

Razlogi za posvojitev so različni. »Med njimi so, da si ljudje želijo rastlino, ki ni zahtevna, do tega, da iščejo rastline, primerne za poslovne prostore, terase in balkone, do posebej iskanih vrst rastlin za darila ob rojstnih dnevih in podobno,« pojasnjujejo.

Zanimanje tudi med mladimi

V okviru festivala Kunigunda, ki poteka do 21. septembra, so v Velenju odprli Zeleno točko, na kateri poteka razstava rastlin, ki jih je mogoče posvojiti. Umetniški tandem in vodji zavetišča Anamari Hrup in Evo Jero Hanžek smo povprašali,  koliko zanimanja za zavržene rastline je med mladimi, katerim je namenjen festival Kunigunda. »Med mladimi je veliko posvojiteljev, saj imajo prav poseben odnos do rastlin, in zdi se, da se pomena skrbi za rastline in okolja precej dobro zavedajo,« pojasnjujeta. Tudi na Zeleni točki posvojitev poteka podobno kot sicer, le da narisane rastline (oziroma tiste, ki so posvojene) soustvarjajo razstavo. »Posvojitelji bodo rastline ob zaključku interaktivne razstave prevzeli 21. septembra, med 16. in 20. uro,« dodajata Anamari in Eva Jera.


Zakaj posvojiti rastlino?

Je posvojena rastlina boljša kot kupljena? »Posvojitev rastline je simbolična zaveza k skrbi za živo bitje,« pravita Anamari in Eva Jera. Posvojena rastlina s seboj prinese tudi zgodbo predhodnega življenja, prihaja iz lokalnega okolja in je bila vzgojena z veliko mero skrbnosti in ljubezni. »Predvsem pa vsaka posvojena rastlina verjetno pomeni eno manj kupljeno. Te so lahko vzgojene pod vprašljivimi okoljskimi in delavskimi standardi, večinoma pripeljane iz oddaljenih koncev sveta,« še dodajata. V zavetišču pristanejo tiste rastline, katerih lastnikom je mar zanje. »Ker vedo, da gre za živo bitje in si zato želijo, da bi prišla v dobre roke,« pojasnjujeta. »Zato s posvojitvijo rastline polepšate življenje tudi nekomu drugemu – tako rastlini kot prejšnjemu lastniku – in ne le sebi,« zaključujeta.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine