Rezano cvetje je sicer lepo presenečenje za valentinovo, a kmalu bo izgubilo svoj sijaj in pristalo med odpadki. Če želite nekomu povedati, da je vaša ljubezen lahko večna (ali vsaj dolgotrajna), mu podarite lončnico.
PREBERITE ŠE: VALENTINOVO – PREVERITE SPOROČILO IZBRANEGA CVETJA
Srčasta voščenka ali Hoya kerrii je prav posebna vrsta voščenke, saj so njeni listi v obliki srca. Rastlina potrebuje svetlo mesto brez neposrednega sonca. Če jo bomo postavili na mesto z manj svetlobe, bo rasla počasneje. Zaliti jo moramo, ko je prst že skoraj suha.
Srčasta voščenka potrebuje temperature nad 16 stopinj Celzija in bolj vlažno okolje. Ker je nagnjena h koreninski gnilobi in nekaterim vrstam plesni, se moramo izogibati pretiranemu zalivanju.
Flamingovec cveti zelo bogato in dolgo (od februarja do maja), saj od popka do cvetenja preteče tudi do tri mesece. Rastlina ima velike srčaste bleščeče čiste in barvite cvetove na dolgih pecljih. Obarvani so lahko belo, rdeče, rožnato in zeleno.
Flamingovec potrebuje za rast svetlo mesto brez neposrednega sonca. Če rastlino izpostavimo soncu, se bodo listi zvili. Potrebuje zračno vlago med 60 in 65 odstotki, zato okenska polica nad radiatorjem ni primerno mesto zanjo, enako ne prepišno mesto. Temperatura v prostoru mora biti okoli 20 stopinj Celzija, drugače flamingovec ne bo cvetel. Lončnico zalivamo z mlačno deževnico dvakrat na teden. Vodo, ki se po zalivanju nabere v podstavku, odlijemo.
Večina vrst orhidej, ki jih v lončkih gojimo doma, začne cveteti pozimi, zato bodo kot darilo za valentinovo zagotovo zelo primerne. Za gojenje v stanovanjih so najbolj priljubljena vrsta falenopsisi, saj v njih lepo uspevajo. Večini orhidej sicer ustreza visoka zračna vlažnost.
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Zakaj orhidej ne bi smeli podarjati sorodnikom in prijateljem
Če želite biti z darilom za valentinovo še v koraku s časom, izberite monstero. Trenutno ena izmed najbolj priljubljenih lončnic bo razveselila vsakogar, ki bi v svoj dom rad vnesel malo džungle.
Navadni monsteri namenimo prostor, v katerem temperatura tudi pozimi ne bo padla pod 14 stopinj. Če je na hladnem, zmanjšamo zalivanje. Uspeva tudi v suhem zraku stanovanjskih prostorov, vendar ji godi redno pršenje po listih ali to, da zračno vlažnost povečamo tako, da lonec z njo postavimo v posodo z vlažnim peskom ali mahom. Gojimo jo lahko tudi v bolj temnem delu sobe; če je pri oknu, naj nanjo ne sije neposredno sonce.
Srčnolistna svetilnica (Ceropegia woodii) bo razveselila vsakogar, ki se ne more naveličati srčkov. Sobna rastlina jih ima namreč na dolgih steblih kar nanizane v vrsti. Postavite jo na toplejše in ne na pretemno mesto v domu.
PREBERITE ŠE: 6 NASVETOV ZA ROMANTIČNO VALENTINOVO DOMA