Vrtna svetovalnica: Balkonske cvetlične zasaditve

22. 4. 2022 | Besedilo: Loreta Vlahovič, dipl. ing. agronomije, Plantella | Fotografije: Plantella

balkonske rože, okrasna zasaditev, balkonsko cvetje, balkonske zasaditve

Prihaja čas, primeren za sajenje balkonskih okrasnih zasaditev. Z najbolj toploljubnimi vrstami bomo počakali do majskih ledenih mož, dobrodošlo pa je, da si prej pripravimo načrt. Ker je vprašanj naših bralcev o sezonskih cvetličnih zasaditvah veliko, smo jih tokrat združili in ne navajamo imen bralcev. Nasvete smo pripravili v sodelovanju s strokovnjaki blagovne znamke Plantella.

Letošnje smernice

Podobno kot se vsako sezono oblikujejo nove smernice za modo, se dogaja v vrtnarjenju. Balkonske zasaditve se vsako leto bolj približujejo naravi, v smislu bolj divjih kombinacij drobnih cvetlic in trav ter starinskih rastlin, kot so pelargonije, fuksije, okrasne koprive in hortenzije. V trendu je majhno in funkcionalno, okrogle oblike, ozelenjene stene, kombiniranje notranjih in vrtnih rastlin, vrt harmonije miru in romantike. Vrt naj ima skriti kotiček za počitek med obiljem divjih cvetlic.

Sadimo rastline, ki so v korist nam, pticam, zelo pomembna je tudi izbira cvetja, ki je hrana opraševalcem. Tudi na balkonih naj ne manjka medovitih rastlin, kot so sivka, grobeljnik, lantane, salvije, timijan, rožmarin, razne cvetoče trajnice, patagonski sporiš, jagodičevje, sadno drevje ipd., rast­line, ki so bogate z nektarjem in cvetnim prahom. Balkon in terasa naj bosta vir dišav in domačih vitaminov, zato kombiniramo dišavnice in zelenjavo. Plezavo zelenjavo uporabimo tudi kot zastor za senco. Trendi poleg tega narekujejo rastline, prijazne do domačih ljubljenčkov.

PREBERITE ŠE: NAJLEPŠE ZUNANJE RASTLINE ZA POPESTRITEV BALKONA ALI TERASE

Letošnja prva barva za balkone je nebeško modra barva slaka, ki se ji pridružujejo svetlo modra, rožnata, lila in sončno rumena. Trendovske barve tokrat ponazarjajo mir, harmonijo in optimizem.

Kombinacija modre salvije, lobelije, drobno­cvetnega mlečka, anagalisa, felicije in žajblja bo izvrstna modna kombinacija.

!!galerija!!


Kako kombinirati visoke in viseče rastline

Za lepo razgibano in pestro zasaditev v koritih je smiselno izbirati rastline z različno obliko rasti in tudi strukturo ter teksturo listov in cvetov. Prav tako je treba upoštevati njihovo robustnost. Zelo robustne rast­line, kot so zmajeva krila, ki dajo višino in rastejo tudi navzdol, najlepše kombiniramo z robustnimi travami perjankami, vendar le v zelo prostornih in stabilnih koritih ali loncih. Glede na to, kam bomo posode po­stavili, najprej razmislimo, kakšno zasaditev želimo. Če si želimo veliko pokončne rasti, sadimo pokončne pelargonije, gavre, okrasne trave, salvije, sivko, patagonski sporiš in podobno. Vmes bomo posadili le eno visečo rastlino, listnato ali cvetočo. Med listnatimi lahko izberemo robustni sladki krompir v enem od barvnih odtenkov, ki se lepo ujema z izbrano pokončno rastlino. Ob rdečih pokončnih cvetlicah bodo lepo rasle ipomeje ali sladki krompir s svetlo zelenimi srčastimi listi. K rožnatim in belim gavram posadite sladki krompir z nacepljenimi listi temnejših barv. Bolj nežno zasaditev boste dosegli, če za visečo rastlino izberete svetlo zeleno pijavčnico ali tradeskancijo. Pokonci pa rasteta salvija ali angelonija.


Seveda morate upoštevati tudi lego. Na senčni strani odlično uspevajo fuksije. Lahko se odločite in kombinirate pokončne in viseče skupaj ali izberete le en tip fuksije in zraven posadite druge cvetlice ali listnate rastline. K pokončni fuksiji se poda viseča kapucinka. Viseče fuksije se lepo kombinirajo s kompaktnimi gomoljnimi begonijami, senčnimi vodenkami in okrasnimi koprivami ...

Velikosti korita prilagodite število rastlin. Navadno korito dolžine 60 cm bodo lepo zapolnile že štiri rastline: ena viseča in tri pokončne ali dve pokončni in dve viseči. Širše korito z vodno rezervo bo sprejelo vsaj šest rastlin, pri čemer je smiselno saditi dve in štiri ali tri in tri različne rastline. Za sajen­je izberite kakovosten namenski substrat.

Kombinacije za popoldansko, zelo osončeno lego

Za zelo osončeno lego s popoldanskim soncem izberite trpežne odporne rastline. Že oblika lista nam pokaže odpornost rastlin na vročino. To so tiste, ki imajo dlačice na listih (afriški smilj), listi so ozki in čvrsti (rožmarin), čvrsti usnjati (dipladenija), zelo mesnati (sukulente) ali pa imajo rastline čvrsta stebla in ozke liste (patagonski sporiš).

Dokazano so za zelo osončeno izpostavljeno lego hvaležne: pelargonije, sanvitalije, petunije, lantane, sivke, rožmarini, afriški smilj, verbene, drobnocvetni mleček, dipladenije, sončne vodenke. Seveda le ob ustrez­ni oskrbi z vodo in hranili. Če za oskrbo nimate veliko časa ali rastline lahko zalivate le občasno, je najbolje posaditi kombinacijo sedumov (homulic), ki bo preživela tudi ob zelo skromni oskrbi in bo privlačna v vseh letnih časih.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE