Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Vrtna svetovalnica: V znamenju zdravih cvetličnih kombinacij

V Vrtni svetovalnici vam skupaj s strokovnjaki Kluba Gaia odgovarjamo na aktualna vprašanja, povezana z vrtom in balkonskimi zasaditvami.
Loreta Vlahović, Klub Gaia
25. 4. 2018 | 13:05
22. 10. 2024 | 02:52
4:16

Pelargonijev bakrenček (Cacyreus marshalli) 
Foto:
Pelargonijev bakrenček (Cacyreus marshalli) Foto:
Rovi v poganjkih pelargonij

Že nekaj let zapored se mi v nasadih pelargonij bršljank (vsako leto kupim nove sadike in jih posadim v koritca ali lončke) pojavlja težava z nekakšnimi gosenicami, ki naredijo rove v stebla mladih poganjkov. To opazim, ko začnejo vršički odmirati. V stebelcih je dobesedno rov, včasih je poganjek tudi »pregrizen«.

Moje bršljanke večkrat obletavajo drobni metuljčki, v rovih stebelc pa odkrijem (bolj tanke) gosenice ali pa so že prazni. Kako se lahko znebim škodljivca?

Metka iz Vrtojbe

ODGOVOR STROKOVNJAKA:

Rastline vam uničujejo ličinke pelargonijevega bakrenčka (Cacyreus marshalli). Rjavi metuljčki, veliki od 2 do 2,5 cm, odložijo jajčeca na cvetne popke. Krila imajo rjava ali bronasta z belo črto. Spodnja stran je sivo-rjava, s temnejšimi pasovi, prepletenimi z belo barvo, kar ustvarja vzorec. Moški in ženski metulji so si po videzu podobni. Po valjenju se zelene dlakave ličinke hranijo na cvetnih brstih, mladih listih in mehkih steblih gostiteljske rastline, običajno iz rodov Pelargonium in Geranium. Gosenice v štirih tednih zrastejo do centimetra dolžine, vrtajo v stebla, kar povzroča poškodbe in uvelost napadenih poganjkov. Najrajši se zabubijo v odebeljenem spodnjem delu cvetnega peclja. Razvoj od jajčeca do novega metulja traja približno 60 dni. Vidne gosenice kontaktno zatiramo z naravnim insekticidom na osnovi naravnega piretrina, ki je v prosti prodaji. Žal so ličinke v notranjosti stebla dobro zavarovane in v tem primeru pomagajo le zelo močni sistemični insekticidi.

Pošljite nam vprašanja
V prihodnji številki, 25. aprila, bomo odgovarjali na pereča vprašanja o vzgoji plodovk, ekološki vzgoji rastlin, visokih gredah ali kako do vrta na balkonu oz. terasi. Vaša vprašanja sprejemamo po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si in po klasični pošti na naslov Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, obakrat s pripisom Vrtna svetovalnica.


V korak s trendi

Vsako leto posadim klasično balkonsko cvetje, letos pa bi bila rada malo bolj v koraku s časom. Mi lahko napišete, kaj je letos moderno?

Stanka iz Lašč

ODGOVOR STROKOVNJAKA:

Že desetletje nam tudi slovenski vrtnarji s pestro izbiro novosti omogočajo vsako leto drugačno ustvarjanje. Metri ene vrste rastlin so neizogibno preteklost. Modni trendi za balkone nam letos narekujejo naslednje:

  • naravni utrinek na balkonu, zato rastline mešamo in sestavljamo: veliko drobnih cvetlic, nekaj zelenja, malo dišav in kak­šen večji cvet; 
  • manj korit in s tem več prostora, da se izbrane lepotice lepo razrastejo in valovijo – tudi bolezni in škodljivcev bo tako manj;
  • les, kamen, glina, stari kovinski lonci so posode, v katere sadimo;
  • ograje, steklena ozadja ali okraski na loncih ostajajo vidni;
  • tradicija in novosti z roko v roki;
  • stare rastline v novi podobi: nove sorte pelargonij, petunij, fuksije, okrasne koprive in begonije;
  • barvitost cvetov in listov;
  • mini drevesa, posodovke in jagodičevje krasijo velike lonce;
  • harmonična barvitost barv, ki so blizu v barvnem krogu, brez kontrastov;
  • okrasno in uporabno skupaj na dosegu rok
  • barve slastnega sadeža manga, ki so lahko v raznih rumenih odtenkih, od zamolklo rdeče in bordo do različnih naravno zelenih odtenkov ali modrina v različnih odtenkih v družbi elegantne bele ali romantične rožnate.
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine