Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Vrtni izziv: Odločilno je preventivno varstvo

Vrtnice spadajo med najbolj priljubljene okrasne rastline na vrtu, saj so lepe, vsestransko uporabne in se ponašajo z neverjetno širokim izborom sort. Cvetijo lahko vse poletje in nas navdušujejo s cvetovi v najrazličnejših barvah, nekatere pa tudi z opojnim vonjem. Obenem pa so to rastline s številnimi boleznimi in škodljivci. Vendar jih lahko ob pravilni oskrbi zdrave in lepe ohranimo tudi z ekološkim varstvom.
Foto: Klub Gaia in dokumentacija Dela
Foto: Klub Gaia in dokumentacija Dela
Nevenka Breznik, Klub Gaia
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 12:45
6:03

Ekološko varstvo pomeni, da rastline varujemo pred različnimi težavami zgolj s sredstvi, ki vsebujejo sestavine, ki jih že najdemo v naravi in so do nje prijazne. Najbolj pomembno pa je, da vrtnici zagotovimo take rastne razmere in oskrbo, da bo krepka in lepo razvita. V naravi namreč lahko opazimo, da bolezni in škodljivci najprej napadejo rastline, ki so oslabljene zaradi slabega rastišča, slabih klimatskih razmer, pomanjkanja hranil in vode. Samo tiste, ki rastejo na primernem rastišču v kakovostni zemlji in dobri oskrbi, so dovolj krepke, da uspešno premagajo težave, ki se pojavljajo med rastno sezono. Zato je tudi pomembno, da ob sajenju vrtnic največ pozornosti namenimo izboru ustrezne lege in kakovostne prsti, jih oskrbimo z organskimi gnojili in krepimo z ustreznimi naravnimi vitaminskimi pripravki.

Ustrezna lega

Za vrtnice izberemo sončno lego, kar pomeni, da bo rastišče s soncem obsijano vsaj šest ur. V nasprotju z zimzelenimi rastlinami je za vrtnice jutranje sonce dobrodošlo, saj osuši listje, mokro od jutranje rose, in tako prepreči ugodne razmere za razvoj glivičnih bolezni. Ne sadimo jih preblizu dreves, saj jih ta senčijo, obenem pa s svojimi koreninami tekmujejo z njimi za hranila in vodo. Lega naj bo topla in zračna.

Potrebujejo kakovostno zemljo, ki je bogata z organsko snovjo, zato jim ob sajenju vedno dodamo kakovostno organsko gnojilo v obliki peletov. Gnojilo mora biti razkuženo pred boleznimi in škodljivci.

Dognojevanje

Vrtnic, ki smo jih posadili jeseni, naslednje leto ne dognojujemo, dognojujemo pa vse druge. V ekološki vzgoji rastlin uporabljamo samo organska gnojila, ki jih lahko že posajenim vrtnicam dodajamo jeseni ali spomladi, saj se hranila iz njih sproščajo počasi v odvisnosti od temperature.

Preprečimo stres zaradi pomanjkanja vode

Vrtnice v sušnem vremenu potrebujejo zalivanje. Zalivamo jih zjutraj, v oblačnem vremenu pa tudi zgodaj popoldne, da omogočimo sušenje listov do večera. S tem preprečimo možnost razvoja bolezni, ki se pojavijo ob povečani vlažnosti, saj jim ob ustrezni temperaturi ustreza mokrota na rastlini. Če je le mogoče, zalivamo samo tla in se izogibamo močenju listov.

Foto: Jože Suhadolnik/Delo

Pravilno obrezovanje

Vrtnice potrebujejo redno vsakoletno obrezovanje, pri katerem odstranimo oslabljene in mrtve poganjke, hkrati pa z njim uravnavamo število in velikost cvetov. Odstran­jujemo tudi divjake, poganjke, ki izraščajo iz podlage rastline. Nepravilno obrezovanje rastlino slabi, saj se razvijejo šibki poganjki, lahko pa spodbudimo tudi preveliko razraš­čanje in premočno odganjanje v višino, kar vpliva na zmanjšano cvetenje.

Varstvo pred boleznimi

Med boleznimi vrtnic so najpogostejše črna listna pegavost, pepelasta plesen in siva plesen. Pred izborom novih sort se pozanimamo, katere so odporne. Izbor takšnih sort nam namreč precej olajša oskrbo rastlin.

Ekološko varstvo rastlin pred boleznimi je vedno preventivno, saj ekološka varovalna sredstva delujejo tako, da krepijo celične stene rastlin, s tem pa preprečijo glivam, povzročiteljicam bolezni, vstop v rastlino. Uporabljamo sredstva na osnovi njivske preslice, sojinega lecitina ali hitina, ki je sestavina oklepov nekaterih živali. Škropiti začnemo takoj, ko se pojavijo prvi listi, in nadaljujemo redno vsak teden. Še posebno pazimo, da rastlino zavarujemo po vsakem dežju.

Kadar pa je dež močnejši ali je rastline poškodovalo neurje s točo, poskrbimo za dodat­no prvo pomoč. Oslabljene in poškodovane vrtnice bolezen zelo hitro napade, saj so poškodovana tkiva odlično vdorno mesto za različne plesni. Zato najprej odstranimo vse poškodovane dele, nato pa poškropimo z ekološkim varovalnim sredstvom in pozneje še z naravnim vitaminskim kompleksom, ki vsebuje vitamine B, aminokisline in huminske kisline za hitrejšo regeneracijo. Ne pozabimo na rahljanje zemlje, ki je zbita zaradi dežja ali toče. Še bolje je, da si ob rastlinah omislimo zastirko, ki bo preprečevala zbitje tal, rast plevela in zagotavljala ugodnejše razmere rastlini in koristnim mikroorganizmom v tleh.

Varstvo pred škodljivci

Tudi škodljivci lahko vrtnice zelo izčrpajo, množični napad škodljivcev pa je lahko tudi vzrok, da rastlina propade. Zato je zelo pomembno, da z ekološkimi sredstvi ukrepamo takoj, ko opazimo prve škodljivce. Navadno se najbolje obnesejo pripravki na osnovi naravnega piretrina iz rastline z imenom bolhač. S temi naravnimi insekticidi škropimo rastlino takoj ob prvem napadu in potem v predpisanem časovnem presledku toliko časa, dokler še opazimo škodljivce.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine