Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Vrtnice: Pred burbonkami so bile lepotice iz Damaska

Katja Željan
13. 5. 2018 | 11:28
22. 10. 2024 | 02:58
7:51

Njihov vonj seže skoraj do grobnice na Kostanjevici, v kateri počivajo zadnji kralj Francije iz dinastije Burbonov in člani njegove družine. Vrtnicam je dal ime otok Île de Bourbon (zdaj Réunion), ki je bil v času njihovega nastanka v lasti dinastije Burbonov. Prav na Île de Bourbon sta se leta 1817 naključno skrižala kitajski šipek 'Old Blush' in evropska damaščanka 'Quatre saison'. Vrtnice, ki so nastale iz te kombinacije, so se ponašale s cvetenjem vso sezono, rožnatimi barvami in prijetnim vonjem. Svet jih je prvič spoznal v Parizu leta 1819. S križanjem so vrtnarji vzgojili več kot 1500 sort, ki so jih imenovali burbonke, a so se v poznejših desetletjih večinoma izgubile. Zdaj je večino od okrog 80 ohranjenih vrst mogoče občudovati na vrtu frančiškanskega samostana na Kostanjevici. Zbirka, ki se vsako leto nekoliko poveča, se uvršča med največje zbirke burbonk na svetu, hkrati pa predstavlja omamno dišeči pečat svojega časa, v katerem so te vrtnice krasile bivališča premožnih. Burbonke imajo, kot večina starih lepotic, svoje čare in svoje muhe. Slednje se kažejo predvsem v lastnosti, da praviloma bujno cvetijo spomladi, nekatere tudi večkrat pozneje. Med njimi ni rumenih in oranžnih tonov, kljub temu bogata barvna paleta pa se razteza od snežno bele ('Boule de nei­ge') do temno rožnate ('Zigeunerknabe', 'Grüss an Teplitz', 'Frau O. Pflegg'), nekatere pa so živahno pisane ('Variegata di Bologna', 'Commandant Beaurepair', 'Honorine de Brabante'). 

Razkošje vonjav v sončnih jutrih

Najbolj bujno cvetijo od začetka maja do začetka junija, čeprav vas lahko nekatere na samostanskem vrtu na Kostanjevici s cvetovi razveseljujejo vse leto ('Adam Messerich'). In kar je pri njih morda najbolj šarmantno – razkošje vonjav. Nežni, sveži, pa tudi izraziti, sladki in sadni, muškatni, vaniljevi, začimbni vonji … Opojni rožni vonji so nekaj posebnega: v bogatih, zelo različno oblikovanih cvetovih se najbolj razvijejo v sončnih jutrih in dopoldnevih. Nekatere burbonke so nižje rasti, druge radovedno vzpenjave ('Mme Isaac Pereire'), tretje hudo trnaste in bujno razrasle ('Blairii No. 2'). Nekatere so celo brez trnja ('Martha', 'Kathleen Harrop', 'Zephirine Drouhin'), spet druge imajo kroglasto oblikovane cvetove ('Madamme Pierre Oger'), tret­je so sramežljivo povešave ('Coupe de Hebe', 'Mariu's). Nekatere se košatijo z nežnimi in svetlo zelenimi, spet druge s temno zelenimi listi, tretje z vinsko rdečimi novimi poganjki in listi. Na Kostanjevici, v zavetju samostanskega dvorišča, obrnjenega proti jugu, v letu skoraj ni dneva, ko ne bi našli vsaj enega popka ali cveta. Izjemno blaga mikroklima, ena najugodnejših za vrtnice v tem delu Sredozemlja, namreč omogoča, da burbonke tu razvijejo vse svoje odlike …


Edi Prošt iz Goriškega društva ljubiteljev vrtnic zna o burbonkah povedati še marsikaj zanimivega. »Prvo so poimenovali 'Rose Eduard' in je bila tudi ena prvih v zbirki na Kostanjevici, ki zdaj šteje skoraj sedemdeset različnih sort. To je druga največja zbirka teh starodavnih vrtnic v Evropi, takoj za največjo javno zbirko izvornih burbonk v Evropi, v Roseraie de l'Haÿ v bližini Pariza,« pravi poznavalec. Kostanjeviška zbirka je tudi občutno mlajša, saj so jo začeli urejati šele leta 2003, lahko pa se pohvali s pomembno posebnostjo: tu lahko vrtnice rastejo tako, kot si v resnici želijo. Ljubitelji vrtnic iz goriškega društva jih bolj usmerjajo in podpirajo kot omejujejo, one pa jim vračajo s slapovi dišečega cvetja, ki jim v Evropi ni prave primerjave. Ni naključje, da so mnogim obiskovalcem novogoriškega Festivala vrtnic, ki ga letos prirejajo trinajstič, postale vsakoletni vir navdiha, sprostitve in aromaterapije. Ogledi zbirke burbonk in rožnih nasadov v mestu (ki navadno zacvetijo teden ali dva pozneje), različna poljudna predavanja, delavnice ročne ustvarjalnosti, izbor burbonke leta in najlepšega rožnega nasada, vsakoletni slikarski ex tempore, različne razstave, koncerti, degustacije, pa tudi bogata kulinarična in sprostitvena ponudba v času festivala pomagajo graditi prepoznavnost mesta z vrtnico v grbu.

Za kilogram cvetov tudi 4000 evrov

Toda ali poznate prednice burbonk, torej srčiko izvorne linije vrtnic? Katja Kogej, predsednica Goriškega društva ljubiteljev vrtnic, govori o vrtnicah damaščankah s spoštljivostjo in občudovanjem, saj gre ne nazadnje za zelo stare, predkrščanske in izvorne vrtnice. Lepotice iz Damaska, med katerimi so sorte 'Leda', 'Mme Hardy', 'Omar Khayyam', 'York and Lancaster', 'Kazanlak', 'La Ville de Bruxelles', 'Quatre saisons', 'Bella Donna', 'Ispahan', 'Bluch Damask', 'Botzaris', po besedah Kogejeve niso le lepe, dišeče in okusne, temveč imajo še vrsto izjemnih lastnosti. »Med njimi so tudi manj znane: damaščanke pomirjajo, povečujejo koncentracijo, krepijo spominske sposobnosti, blažijo nespečnost in depresijo ter izboljšujejo razpoloženje. Prav tako uravnavajo sladkor v krvi in uravnovešajo hormonski sistem. Lahko bi rekli, da vplivajo na psiho oziroma čustva človeka,« poudarja sogovornica in raz­loži, da se uporabljajo predvsem za pripravo vrtničnega (rožnega) eteričnega olja in v kulinariki. 

»Posebno znane so damaščanke iz doline Kazanlak v Bolgariji, ki se razteza na približno 130 kilometrih in kjer rožni grmi, ki v višino merijo približno dva metra, cvetijo le kratek čas. Od približno sredine maja do sredine junija poženejo cvetove, ki jih nato ročno obirajo zgodaj zjutraj, ko je aroma najmočnejša. Kupci z vsega sveta so za kilogram bolgarske vrtnice, damaščanke, ki so jo poimenovali po dolini Kazanlak, pripravljeni plačati tudi do štiri tisoč evrov. Za izdelavo kilograma olja je potrebnih kar 3,5 tone cvetov, zato čisto vrtnično olje včasih poimenujejo tudi 'rožnato zlato' ali 'tekoče zlato'. Temu primerna je seveda njegova cena,« izpostavlja Katja Kogej. Cena decilitra z vsemi analiznimi izvidi, ki potrjujejo varnost, kakovost in neškodljivost, se na srednjeevropskem trgu giblje okrog 1600 evrov in vsako leto zraste približno za desetino. Damaščanska vrtnica ima izjemen vonj, aromo in kakovost, zadnje raziskave kažejo tudi njene zdravilne lastnosti, zato po njej poleg modnih hiš, kot so Chanel, Estee Lauder in Shiseido, čedalje bolj povprašuje farmacevtska industrija.

A to še zdaleč ni vse, saj je damaščanka tudi nadvse okusna vrtnica in zato primerna za takšne in drugačne kulinarične presežke, kot so rožni sirup, rožni žele, vrtnična marmelada, kandirani cvetni lističi ... Katja Kogej resnično veliko ve o tovrstnih užitkih: ne nazadnje se je že leta 2008 podpisala pod knjigo Z okusom vrtnic, lani pa je skupaj s hčerko Vido Rojšek izdala še Sladke recepte z vrtnicami. 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine