Preberite, kaj so najpogostejši razlogi za rumenenje in odpadanje listov.
Ne kupujmo rastlin, ki so bile že v trgovini videti utrujene in prosojne, imele rumenkast list, presušen substrat ali zelo majhen lonček. Manjše so božične zvezde, revnejši koreninski sistem imajo, saj so njihove potaknjence posadili šele pred nekaj meseci. Takšne se težko oskrbijo z vlago. Kupujmo jih v vrtnih centrih ali cvetličarnah, ne v marketih.
Za božično zvezdo, ki izvira iz Mehike, so velik šok prepih in nizke zunanje temperature, zato lončkov ne nosimo iz trgovine domov brez papirnega ovoja, ki zadržuje toploto. Lončki tudi ne smejo stati ob prepišnih balkonskih ali vhodnih vratih. To je eden od razlogov za odpadanje listov in cvetov oz. obarvanih ovršnih listov, ki jih imamo za cvetove.
Božična zveza bo ostala v najboljši kondiciji, če bo med cvetenjem na stalnem mestu v prostoru s temperaturo med 18 in 20 stopinj Celzija, blizu okna, a ne na neposrednem soncu. Če je temperatura previsoka, posebej, če ima premalo svetlobe in je zrak presuh, začnejo listi rumeneti ter odpadati. Lončnica naj bo čim dalj od grelnih teles, za povečanje vlage jo postavimo v podstavek z mivko ali jo pršimo po listih.
Se nam je večkrat zapored zgodilo, da smo pozabili na zalivanje in je našo pozornost pritegnila že povsem izsušena in uvela rastlina? Enkrat, dvakrat še lahko pomagamo, če lonček hitro namočimo v vodo, če pa se to redno dogaja, si bo božična zvezda težko opomogla, listje bo začelo rumeneti in odpadati.
Ko božična zvezda raste in cveti, jo zalivamo enkrat do dvakrat na teden, da je substrat dobro namočen. A to ne pomeni, da lahko v podstavku stoji voda - to povzroči gnitje korenin in odpadanje listov.
Ko božična zveza odcveti in odvrže obarvane liste, jo prestavimo v prostor z nekaj stopinjami nižjo temperaturo, zalivanje zelo zmanjšamo, še vedno pa jo rosimo po listih. Pogosteje začnemo zalivati šele spomladi, ko opazimo novo rast.