Za začetek odstranimo mah. Dobro je vedeti, da svežega mahu nikdar ne grabimo, saj ga s tem le raznašamo naokoli. Preden ga lahko odstranimo, se mora posušiti, le tako izničimo njegovo sposobnost širjenja. Za uničevanje mahu je na voljo precej sredstev, priporočljivo je, da uporabimo tako, ki vsebuje več elementov in ima zato za našo trato dobrodejne učinke. Specialna trikomponentna sredstva za odpravljanje in preprečevanje mahu na trati imajo na primer več učinkov: z dodanim železom hitro in učinkovito uničijo mah, hranila v sredstvu krepijo rast in ne nazadnje delež kremenovih peskov rahlja in zrači travno površino.
PREBERITE ŠE: SETVENI KOLEDAR – APRIL 2024
Za 10 kvadratnih metrov površine uporabimo 0,5 kg sredstva, ki ga posujemo po pokošeni travi. Po tretiranju zalijemo. V nekaj dneh bo mah počrnel in ga bomo odstranili z grabljami. Če želimo hitrejši učinek na majhni površini, uporabimo sredstvo v tekoči obliki, saj deluje že v 24 urah. V škropilnico zmešamo 50 ml pripravka na liter vode za en kvadratni meter.
Že zaradi hoje, še zlasti če to počnemo po dežju, se tla zbijejo, to je še bolj očitno, če je trata bolj obremenjena zaradi druženja, otroške igre ali pasjih radosti. S svojimi dejavnostmi namreč iz tal izrinemo zrak, kar povzroči zastajanje vode na površini in slabšo rast trave. Trato je zato treba zračiti, kar je najbolje opraviti šele po drugi košnji. S tem omogočimo, da se trava najprej dobro ukorenini in začne rasti, pri čemer med zračenjem ne bomo poškodovali korenin. Za večje zelenice uporabimo vertikulirno kosilnico, za manjše kar običajne vrtne vile. Z vertikulatorjem se sprehodimo po trati oz. z vilami naredimo luknjice na gosto po celotni površini. Zdaj po njej enakomerno potresemo še kremenove peske, za 5 do 10 kvadratnih metrov lahko porabimo do 25 kg. Potreseni pesek z metlo pograbimo v prej narejene luknje. Tako bodo tla ostala zračna in po površini ne bo več luž. Na zelo zbiti zelenici bomo postopek morali ponoviti večkrat.
Po vsaki košnji trata črpa hranila iz tal, da znova zraste. Zato je priporočljivo, da jo večkrat v sezoni pognojimo. Prvo spomladansko gnojenje opravimo z dolgo delujočim organskim gnojilom, ki učinkuje kar do osem mesecev, ne vsebuje semen plevelov ali rastlinskih škodljivcev. Z njim dodamo organsko snov in hranila ter tla oživimo z mikroorganizmi, česar s specialnimi gnojili ne moremo doseči, a so za zeleno rast nepogrešljiva. Pozneje gnojimo s specialnimi gnojili, in sicer v začetku maja za gosto, enakomerno zeleno in za hojo primerno trato izberemo gnojilom, ki ima veliko vsebnost dušika v različnih oblikah in magnezija ter tudi fosfor in kalij. Pozneje še dvakrat dognojimo, prvič sredi junija in nato v začetku avgusta. Po vsakem gnojenju trato obvezno izdatno zalijemo.
Trato moramo vzdrževati tudi s košnjo, zalivanjem in dosejevanjem praznih mest. Pri posamezni košnji odstranimo največ tretjino višine bilk. Že utrjene zelenice kosimo na višino 3 cm, vendar med poletno vročino dvignemo višino košnje na 4 ali še bolje na 5 cm, da trato zavarujemo pred sončnimi ožigi in prevelikim izhlapevanjem vode. Kako vemo, kdaj je moramo zaliti? Odgovor bomo dobili s preprostim poskusom. Napravimo nekaj korakov, in če se travne bilke ne bodo takoj poravnale, jim primanjkuje vode. Pri zalivanju bodimo preudarni in zalivajmo smotrno. Trava bo trpežnejša, če je ne bomo zalivali vsak dan, ampak le občasno – do dvakrat na teden. Takrat pa jo izdatno namočimo: z 10 litri na kvadratni meter. Da bo zalivanje enakomerno, si lahko pomagamo z razpršilci, ki bodo količino vode porazdelili po celotni površini. Trata bo tako razvila globok koreninski sistem, ki bo laže prenašal poletno vročino in pomanjkanje padavin. Na prazna mesta, ki so nastala zaradi odstranjevanja mahu ali drugega plevela, posejemo obloženo seme izbrane travne mešanice. V oblogi so dodana hranila, da bosta vznik in začetna rast enakomerna, ptice pa nam ga ne bodo pojedle. Večje prazne površine zasejemo s travnato mešanico, ki je primerna za osončenost izbranega terena in namen uporabe (mešanice za senčne lege, za sončne lege in univerzalne mešanice; mešanice za športna igrišča, rekreacijske površine ...).