Je blago pomirjevalo proti vznemirjenosti, živčni izčrpanosti in spalnim motnjam, prav tako zdravi prebavne motnje živčnega izvora. V ljudskem zdravilstvu so jo uporabljali tudi za spodbujanje teka, urejanje prebave, odvajanje žolča, blaženje trebušnih krčev, napenjanja, za odganjanje vetrov in odvajanje vode. Po eni strani miri in uspava, ima pa tudi nasproten učinek, saj prepreči omedlevanje.
Zunanje dišeče sivkine kopeli zdravijo motnje v prekrvitvi in blažijo težave v meni. Eterično olje je sestavina mazil proti revmi, pa tudi proti kožnim boleznim z močnim srbenjem ter izdelkov za ustno higieno. V fitomedicini je sivka pogosta sestavina pomirjevalnih čajev, njeni izvlečki pa sestavine pomirjeval, zdravil za odvajanje žolča in krepil, zunanje pa tudi pripravkov za zdravljenje manjših ran, opeklin in površinskih sončnih opeklin. Sivkine vrečke odišavijo prostor, razkužijo perilo, odganjajo molje, komarje, muhe in drugi mrčes.
Sivkin čaj
Krop prelijemo čez dve žlički (1,5 g) droge in pokrito pustimo stati 5 do 10 minut, preden precedimo. Če ni drugače predpisano, se skodelica sveže pripravljenega napitka popije nekajkrat na dan, posebno še zvečer pred spanjem. Za pomirjevalno kopel se poparek iz dveh prgišč cvetov v litru vode vlije v kad s primerno toplo vodo.
Stranski učinki sivke v kozmetiki
Eterična olja, tudi sivkino, so sestavine mnogih kozmetičnih izdelkov. Dražijo občutljivo in vneto kožo ter jo lahko naredijo preobčutljivo za svetlobo, zato naj bodo preobčutljivi posamezniki pri njihovi rabi pozorni.