Fotografijo je naš bralec Ferenc Godina posnel na vrtu v Trnovem, kjer prizor, ki je nastal 26. decembra, prav nič ne spominja na zimsko otrplost. Nedvomno se moramo sprijazniti s čedalje toplejšimi zimami. Tudi po poročanju vodje Botaničnega vrta v Ljubljani dr. Jožeta Bavcona, ki že desetletja raziskuje te drobne znanilce pomladi, so se pri njih prvi zvončki odprli nekaj dni pred božičem, potem ko so iz tal pokukali že pred koncem novembra. A za dr. Bavcona to niso katerikoli zvončki, temveč različica, ki izvira iz doline Dragonje. In ta vsako leto cveti v Ljubljani prva, kar mesec dni pred drugimi.
Sicer pa imajo zvončki radi nizke temperature, od 3 do 5 stopinj Celzija nad ničlo, da lahko dolgo cvetijo. Le tako je veliko možnosti, da jih bodo opraševalci našli, pri močnem soncu ali temperaturi 10 stopinj Celzija se namreč cvetovi izredno hitro posušijo. Kot je za Delo lani povedal dr. Jože Bavcon, je za zgodnje cvetenje navadnih malih zvončkov (Galanthus nivalis) pogoj, da najprej pritisne prvi mraz in se nato znova nekoliko otopli.
Na Primorskem cvetijo že od srede decembra, v notranjosti neredko januarja. Ko se prebijejo na plano, so nočne temperature lahko še krepko pod ničlo, cvetni listki se stisnejo skupaj, zvončki pomrznejo in postanejo mlahavi, ko jih ogreje sonce, pa se njihovemu tkivu vrne trdnost in veselo cvetijo naprej.