Na izpostavljena sončna mesta posadimo rastline, ki imajo poreklo v vročih in sušnih krajih. Najboljše v ta namen so mesnate rastline z bodicami ali brez njih in rastline s sivimi manjšimi listi, ki so mnogokrat pokriti z dlačicami, da jih ščitijo pred pripeko. Na sivih listih ne bo prišlo do sončnih ožigov in bledenja barv. Rastline v mešanih zasaditvah so bolj odporne, saj se med seboj podpirajo pri ustvarjanju ustreznejših življenjskih pogojev.
Najpogosteje uporabljana rastlina za balkonske zasaditve za sončne lege je pelargonija, ki ima poreklo v južni Afriki. Da bo čudovito uspevala, jo vzpodbudite s Plantella Specialnim gnojilom za pelargonije. Ob njej lahko sadimo sivolistni moljevec, srebrnolistno dihondro ali travo stipa.
V zasaditvi na fotografiji sončno družbo sestavljajo rdeča pelargonija, ki tvori ozadje zasaditve. V ospredju se bohoti množica drobnih milijonskih zvončkov z enojnimi cvetovi. Osrednji del zasaditve zapolnjuje sončna vodenka z velikimi cvetovi in močnimi stebli, sredino lonca spredaj pa zapolni dišeči grobeljnik, ki bo ob dobri oskrbi z močnim vonjem in množico kepasto sestavljenega cvetja vse poletje mamil čebele in trosil bele cvetne lističe. Pri sajenju upoštevajte, da grobeljnik zahteva veliko vode.
Več kombinacij za sončne balkone:
• zlati kovanci, bidens in grmasta marjeta
• pisanolistna deteljica in čokoladna deteljica
• begonija, sladki krompir in različne okrasne trave
• bazilike, afriški smilj, žajbelj
• kopriva, sanvitalija, gazanija in milijonski zvončki
• milijonski zvončki, dipladenija in srebrna dihondra
Za senčno lego štejemo mesto, ki ga sončna svetloba direktno ne doseže. To pomeni, da mesto je svetlo, vendar brez direktnega sonca. Najbolje se obnesejo fuksije, begonije, okrasne koprive in navadne vodenke.
V rožnati zasaditvi na fotografiji v ozadju kraljujejo fuksije, sprednji del barvito zapolnijo deteljice z rožnatimi cvetovi. Okrasne deteljice pašejo skoraj k vsaki zasaditvi, le pravo sorto izberite. Pisanolistna hojhera dopolni barvitost z listi, čisto sprednji del pa krasi modrocvetoča torenija. Rastline, ki rastejo na senčni legi, potrebujejo manj zalivanja kot tiste na soncu. Skladno s tem naj bo tudi dognojevanje skromnejše. Na senčno lego nam barvitost prinesejo tudi razne listnate rastline, kot so okrasne koprive, sladki krompir in tradeskancije.
Polsenčna lega ima vsaj nekaj ur direktnega sonca skozi dan. Na tej legi uspeva večina balkonskih cvetlic. Tiste, ki so velike ljubiteljice sonca, bodo tukaj morebiti malo manj cvetele, a bodo vseeno bujne. Listnate rastline bodo na polsenčni legi pokazale svoj popoln potencial rasti.
V zasaditvi na fotografiji višino zapolnjujejo okrasne koprive, ospredje pripada svetlozeleni pijavčnici in sladkemu krompirju. Cvetje v zasaditev prinesejo milijonski zvončki in rumeno cvetoče begonije. Sredica cvetov milijonskih zvončkov je v barvi listov sosednje koprive. Zasaditev je posebno zanimiva zaradi različnih struktur listov kopriv, pijavčnice in sladkega krompirja, ki se lepo tudi barvno dopolnjujejo. Temno pisana kopriva na desni ima podobno narezljane liste kot sosednja begonija, medtem ko pijavčnica s svežino nežnih okroglih listov omehča celoto.
Ob nakupu rastlin je idealna tudi priložnost, da si priskrbimo primeren substrat in hranila, s katerimi bomo naše lepotice v balkonskih zasaditvah ohranjali v najboljši kondiciji.
Vedno izberemo le najbolj kakovostne izdelke. Odlična podlaga za balkonske rastline je 5- komponentna zemlja za sobne in balkonske rastline Plantella Balkonia, ki vsebuje vse potrebne elemente za začetek razvoja rastlin, dobro zadržuje vodo (zato rastline potrebujejo le zmerno zalivanje) in vsebuje dovolj hranil vsaj za naslednji mesec dni. Spodbuja zdravo rast in bujno cvetenje.
Za vzgojo zelenjave in zelišč izberemo Bio Plantella Organsko zemljo. Je namreč izjemno bogata z organskimi snovmi in humusom, s svojo sestavo pa omogoča naravno zdravo rast in odličen razvoj aromatičnih zelišč in okusne domače zelenjave.
Preberite tudi, kako izberemo najboljšo zemljo za balkonske rastline.
Za poznejše dognojevanje si izberemo tekoče gnojilo za cvetoče rastline Plantella Cvet, ki je obogateno z vitamini in morskimi algami, saj z njim pospešimo razvoj cvetnih nastavkov in tako poskrbimo za bolj bujen učinek. Za zelenjavo pa izberemo tekoče organsko gnojilo iz alg in vitaminov Bio Plantella Vrt.
Sajenje balkonskih korit, lončkov in posod s sezonskimi rožami, zelišči ali zelenjavo je opravilo, ki se ga največkrat lotimo spomladi. Če želimo biti z izbranimi balkonskimi zasaditvami za poletje zadovoljni vse do pozne jeseni, se moramo primerno pripraviti.
V Plantellinem brezplačnem vodiču boste lahko izvedeli, kako z malo truda ustvariti najlepše balkonske zasaditve:
Naročnik oglasne vsebine je Unichem d.o.o.