Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Bleščeče granatno jabolko, ki cveti še v začetku poletja

Urednica in novinarka, poznavalka vrtnih tem in ljubiteljica rastlinskega sveta.
Foto: By Dmitrenko Ekaterina/Shutterstock
Foto: By Dmitrenko Ekaterina/Shutterstock
Julijana Bavčar
3. 7. 2021 | 23:15
22. 10. 2024 | 14:41
4:14

Se gre čuditi, da je eno najstarejših gojenih sadnih dreves v mnogih kulturah veljalo za simbol nesmrtnosti in plodnosti? Pri nas granatna jabolka kot okrasno in sadno drevo videvamo le na Primorskem, saj uspeva na območjih s toplimi poletji in milimi zimami, v notranjosti Slovenije pa jih lahko gojimo v velikih loncih, prezimimo pa v rastlinjaku ali zimskem vrtu, kot jih je nekdaj evropska aristokracija v oranžerijah. Ponekod iz granatnih jabolk oblikujejo tudi žive meje.

Zvezdasti cvetovi so najpogosteje po trije skupaj. Foto: By Valeriya Zankovych/Shutterstock
Foto: By Valeriya Zankovych/Shutterstock
Zvezdasti cvetovi so najpogosteje po trije skupaj. Foto: By Valeriya Zankovych/Shutterstock Foto: By Valeriya Zankovych/Shutterstock

Od Sredozemlja do Kitajske in Novega sveta

Granatno jabolko (Punica granatum) domnevno izvira iz Irana, kultura njegovega gojenja pa se je pred tisočletji razširila od Sredozemlja in severne Afrike vse do Kitajske. Španci so ga v 18. stoletju zanesli tudi v Kalifornijo in v Novem svetu se je nato razširilo v vsa okolja s sredozemskim podnebjem.

Kot gojeno drevo v vseh deželah, kjer ni avtohtono, raste predvsem v vrtovih in nasadih, je pa zanimivo, da se ponekod »podivjano« širi v naravi, pri nas v bližini Ospa pod Kraškim robom.

Medtem ko so mnoga sredozemska drevesa in grmovnice zimzelene, je je granatno jabolko listopadno. V nam bližnjih krajih ga gojijo kot zelo velike grme ali manjša drevesa, ki pa na prostem vseeno dosežejo višino od štiri do osem metrov. Poganjki so pri nekaterih vrstah trnati, gojene sorte pa so pretežno brez trnov.

Manjša različica za gojenje v posodah

V celinski sloveniji lahko granatno jabolko gojimo v loncu in ga prezimimo v zimskem vrtu. Foto: Olesia Bilkei/Shutterstock
Foto: Olesia Bilkei/Shutterstock
V celinski sloveniji lahko granatno jabolko gojimo v loncu in ga prezimimo v zimskem vrtu. Foto: Olesia Bilkei/Shutterstock Foto: Olesia Bilkei/Shutterstock
Granatno jabolko ima raje apnenčasta kot kisla tla, pomembno pa je, da voda v njih  ne zastaja. Prija mu dodajanje organskih gnojil. Poleti potrebuje sonce in vodo. V prezimovališču pa je lahko v precej temnem in hladnem prostoru. Imeti mora le rahlo vlažno zemljo.

Za gojenje granatnega jabolka v loncih je zelo primerna precej majhna različica (Punica granatum var. nana), včasih je označena tudi kot sorta 'Nana'.

Bleščeči zvezdasti oranžno rdeči cvetovi se na granatnem jabolku razvijejo po trije skupaj na končnih poganjkih in tudi v notranjosti  krošnje od konca maja do julija, plodovi pa dozorijo septembra. Ti so veliki kot jabolka in imajo gladko, debelo oranžno rumeno do purpurno kožo in veliko cvetno čašo na spodnjem delu.

Semena, vir vitalnosti in osvežitve

Notranjost plodu je razdeljena na membranaste prekate, v katerih so užitna semena, obdana s sočnim mesom. To je lahko brezbarvno do škrlatno rdeče. Mene denimo kupljeni sadeži, ki me premamijo v trgovini, razočarajo, če nimajo višnjevo-teranove barve, kakršna se mi je vtisnila v spomin, ko sem v Makarski v južni Dalmaciji utrgala svoje prvo granatno jabolko. Da o nepozabno osvežilnem okusu semen in neodstranljivih madežih, ki jih je sok pustil na belih oblačilih, niti ne govorim.

Semena granatnega jabolka imajo dolgo tradicijo uporabe v tako v zdravilstvu kot  prehrani. Meso, ki jih obdaja, deluje protibakterijsko in protivirusno, nekdaj se je uporabljalo proti trakuljam, vnetem grlu, bolečinam v želodcu, predvsem pa so verjeli, da pomaga v boju proti staranju. Danes vemo, da so semena granatnega jabolka zelo bogata z vitamini, minerali in antioksidanti, v raziskavi univerze v Sussexu iz leta 2008 pa se je izkazalo, da pri moških krepijo spolno moč. 

Semena lahko uporabljamo pri pripravi različnih jedi, omak in sladic. Iz njih lahko iztisnemo sok ali naredimo liker, njihov izvleček je tudi trpko-sladki rdeči sirup grenadin, ki ga uporabljajo za pripravo koktajlov in osvežilnih pijač.


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine