Če na vašem vrtu rastejo citrusi, jih morate tako pripraviti na zimo

3. 10. 2024 | Besedilo: E. N.

pomaranče, limone, zima, citrus

Drevesa citrusov najraje uspevajo na Mediteranu, če zanje pravilno skrbimo, pa se tudi na celini počutijo kot doma.

Vzgajanje citrusov na domačem vrtu v naše okolje vnaša svežino in nas vsaj malo spominja na občutke počitnikovanja na Mediteranu. A ker gre za občutljiva drevesa, moramo na jesen, ko se temperature znižajo, količina sončnih žarkov pa tudi, zanje še posebej pazljivo poskrbeti. Zmanjšano zalivanje, pravočasno gnojenje, zaščita pred škodljivci in boleznimi ter ustrezna izolacija pred nizkimi temperaturami bodo zagotovili zdravje in dobro letino dreves tudi v prihodnjih sezonah.

PREBERITE ŠE: TE RASTLINE MORAMO JESENI Z VRTA PRESTAVITI NA TOPLO

Zaščita pred mrazom

Eden najpomembnejših korakov za skrb citrusov v jeseni je pravilna priprava dreves na zimo. Pomembno je, da se drevesa ne obrezujejo v jesenskem času, saj izpostavljeni rezi lahko postanejo občutljivi na nizke temperature. Obrezovanje je bolje opraviti spomladi ali poleti, ko je temperatura toplejša in drevesa lahko hitreje okrevajo.

Če živimo na območju, kjer so zime hladne, moramo citruse dodatno zaščititi. Temperatura, pri kateri najbolje uspevajo citrusi, je med 12 in 32 stopinjami Celzija. Ko se temperatura spusti pod 5 stopinj Celzija, pa moramo začeti z ukrepi za zaščito dreves pred zmrzaljo. V toplejših podnebjih se drevesa lahko prilagodijo krajšim hladnim obdobjem, na celini pa se je treba pripraviti na bolj ekstremne zimske razmere. Uporaba zaščitnih prevlek, kot so toplotne odeje, ali zavijanje debla z materiali, ki zadržujejo toploto, lahko učinkovito prepreči škodo zaradi zmrzali. Najbolje je, če drevesa pospravimo v notranje prostore, seveda, če rastejo v loncih. 

Mulčenje

Z nanosom sveže plasti mulča oz. zastirke v jeseni zagotovimo izolacijo korenin pred temperaturnimi spremembami in zmanjšamo izgubo vlage iz tal. Pomembno pa je, da mulča ne položimo preblizu debla drevesa, saj to lahko povzroči širjenje bolezni. Mulč naj bo oddaljen vsaj 30 cm od debla, kar bo omogočilo pravilno kroženje zraka okoli korenin in preprečilo razvoj bolezni.

Pregled dreves

Jeseni so citrusi še posebej dovzetni za napade škodljivcev, kot so uši, kaparji in citrusovi listni rudarski molji. Uši, ki napadejo citruse, so običajno rjave barve in ne bele kot druge uši. Če opazimo znake škodljivcev, je priporočljivo uporabiti ustrezne insekticide, ki jih svetujejo v lokalnih vrtnarskih centrih.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE