3. 10. 2021 | Besedilo: E. N.
Te rastline moramo jeseni z vrta prestaviti na toplo
3. 10. 2021 | Besedilo: E. N.
Pred nami je hladnejši del leta in poskrbeti moramo, da naših rastlin zunaj ne bo zeblo.
Kot kaže, bo jesen letos precej muhasta. Postregla nam je že z ohladitvami, sončnimi poletnimi dnevi, pa tudi povodenj ni manjkala. Na vremenske razmere so seveda občutljive tudi rastline in za tiste, ki niso vajene mraza, je napočil čas, da jih prestavimo v notranje prostore. Pa veste, katere so na ohladitev še posebej občutljive? Da bi se boste laže odločili, katere je treba prestaviti v prezimovališče, smo sestavili seznam tistih sobnih lončnic in posodovk, ki se poleti najpogosteje sončijo na vrtu.
Citrusi
V splošnem velja, da je lonce s citrusi jeseni še pred prvo slano treba prenesti v zaprt prostor. Medtem ko limonam, pomarančam in klementinam v njih ustreza temperatura med 10 in 15 stopinj Celzija, so starejša drevesca mandarin in kumkvatov zadovoljna že s približno petimi stopinjami Celzija. Krajši čas lahko namreč brez škode za poganjke preživijo tudi na mrazu okrog minus šest stopinj Celzija. A ko jih prestavite na toplo, pazite, da v prostoru ni prevroče, to namreč rastline lahko ošibi. V toplem prostoru z nizko zračno vlažnostjo bodo citrusi zelo dovzetni za napad škodljivcev, izgubijo pa lahko tudi veliko listov in spomladi bodo energijo usmerili v ponovno olistanje, namesto da bi cveteli.
PREBERITE ŠE: CITRUSI V POSODI - PREVISOKE TEMPERATURE V ZIMOVALIŠČU JIH OŠIBIJO
Kaktusi
Mnogi so mnenja, da kaktusi ne potrebujejo nobene skrbi, a v resnici moramo tudi nanje paziti kot na druge rastline. Ko kupite kaktus, se najprej pozanimajte, za katero vrsto gre. Za večino njih sicer velja, da rastejo poleti, a nekatere madagaskarske rastline imajo rastno sezono spomladi in jeseni, namibijske pa pozimi. Večina vrst, ki je dostopna pri nas, raste poleti, zato je pozimi pomembno predvsem to, da jih ne zalivamo. Ponovno jih zalijemo šele, ko spet pokažejo prve znake rasti. Sicer pa je njihov optimalni zimski bivalni prostor neogrevana garaža, lahko tudi rastlinjak ali zastekljen balkon.
PREBERITE ŠE: KAKTUSI DIHAJO LE PONOČI
Oljka
Oljke so lahko, če jih gojimo v loncih, precej občutljive, prav tako jim ne godijo velike temperaturne razlike. Jeseni je zato najbolje, da jih prestavite v neogrevano garažo ali zaprt balkon, če imate to možnost. V bivalnih prostorih se ne bodo najbolje počutile, zato je bolje, da jih z loncem shranite v lesen zaboj, ki je obložen s slamo. Na ta način jih boste zaščitili pred mrazom, pazite pa tudi, da niso izpostavljene močnemu prepihu. Hladnejši ko je prostor, manj moramo oljko v zimskem času zalivati, saj jo lahko v nasprotnem primeru napade plesen, pomembno pa je tudi, da jo obvarujemo pred zmrzaljo, zato je najbolje, da jo hranimo v garaži ali na kakšnem neogrevanem hodniku.
Palme
Poznamo veliko različnih palm, in čeprav v naravi uspevajo v tropskih in sredozemskih razmerah, v resnici na mraz niso tako občutljive. Po večini prenesejo celo nekaj stopinj pod ničlo, a če jih gojite v loncu, priporočamo, da jih jeseni pripravite na zimovanje. Najboljša možnost zanje je zimski vrt, če pa tega nimate, bo tako kot pri oljki odličen bivalni prostor garaža. Palm v zimskem času ne smete zalivati preveč, da se zemlja ne bi zbila skupaj. Če je ta rahla, se namreč zrak v njej ogreva in deluje kot izolacija.