Tudi v sadovnjakih od časa do časa kakšno drevo zacveti že jeseni. Cvetni brsti se namreč razvijajo že od maja naprej za cvetenje naslednjo pomlad. Drevo, ki pomotoma zacveti jeseni, se namreč spomladi ne bo še enkrat odelo v cvetje. Ker je cvetne brste »porabilo« pred zimo, prihodnje leto tudi rodilo ne bo. Se bo pa spomladi vseeno olistalo.
Nekaj mesecev prezgodnje cvetenje je vedno posledica porušenega ravnovesja v drevesu, ki ga povzroči hud stres: izčrpanost zaradi bolezni ali pomanjkanja vode, ki sta morda povzročila celo izgubo listja sredi vegetacijske sezone; suša, ki sta ji sledila obilen dež in z njim »nenadna prebuditev« drevesa; premočna rez v poletnem času ali pretirana spomladanska rez, torej smo morda k predčasnemu cvetenju pripomogli celo sami.
Če je drevo v naši oskrbi, so cvetovi ob nepravem času opozorilo, da moramo v prihodnje pozorno srbeti zanj, da bi si opomoglo. Zagotoviti mu moramo dovolj vlage in hranilnih snovi, ga rezati zmerno in ga ščititi pred boleznimi. Samo za primer: pri breskvah je cvetenje in predčasno odganjanje posameznih delov krošnje pozimi pogosto posledica bolezni, ki ji pravimo leptonekroza koščičarjev.