Ljubljanskemu območju po količini napadenih iglavcev sledita gozdnogospodarsko območje Bled z 261.000 kubičnimi metri ter Postojna z 243.000 kubičnimi metri napadenih iglavcev.
Če gozdarji upoštevajo tudi posek dreves, ki je bil označen še v letu 2015 pa so doslej posekali za 1,6 milijona evrov kubičnih metrov poškodovanih iglavcev. V povprečju znaša realizacija sanitarnega poseka drevja, označenega za posek zaradi napada podlubnikov v letu 2016 do sredine oktobra, 63 odstotkov, so še pojasnili na zavodu.
Primerjava razvoja napada podlubnikov v zadnjih dveh letih kaže, da se namnožitev podlubnikov ne umirja. Do konca letošnjega septembra so gozdarji odkrili 1,8 milijona kubičnih metrov s podlubniki napadenih iglavcev, lani v istem obdobju pa za 1,6 milijona kubičnih metrov.
Po predvidevanjih zavoda za gozdove bo letos, če se bo nadaljevalo toplo vreme v jesen in proti zimi, skupni posek zaradi podlubnikov presegel dva milijona kubičnih metrov, kar bi bilo največ doslej v posameznem letu.
Gozdarjem bo po novem pomagal tudi dron, ki bo iz zraka pomagal identificirati prizadeta območja. Kot je pred kratkim pojasnil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, bo zavod za gozdove zdaj kot novo metodo poskusil uporabo dronov oz. brezpilotnih letalnikov. Dron sicer ne more opaziti lubadarja, lahko pa s termo kamero meri spremembo toplote ali obsega drevesa. "To je poizkus, če bo deloval, bodo pa droni leteli nad gozdovi," je poudaril minister, ki sicer zavrača namigovanja, da bomo zaradi lubadarja ostali brez gozdov.
Prvi mož zavoda za gozdove Damjan Oražem je medtem pojasnil, da se trenutno za uporabo dronov dogovarjajo z ministrstvom za obrambo. Upa, da bodo do novembra droni že leteli nad gozdovi, kot testno območje je določeno območje Novega mesta. Gozdarji namreč za identifikacijo s tal izgubijo veliko časa, zato Oražem upa, da bo tehnologija z droni pomagala obrniti krivuljo okuženosti navzdol.