Če smo si na vrtu omislili robide, med sezono nikar ne pozabimo reka: Raste kot robida. Ker zelo drži in glavni ali pa stranski poganjki dosežejo med poletjem dolžino tudi več metrov, jih moramo poleti večkrat prikrajšati.
Ta, poletna rez predstavlja najpomembnejše opravilo v poletnih mesecih. Razlogi za krajšanje so štirje: bujna rast rozg senči plodove, zato slabše zorijo; dozorevanje in kakovost plodov sta slabša tudi zato, ker bujni poganjki jemljejo plodovom hrano; ker rastlino bujna rast izčrpava, je nagnjena k izmenični rodnosti (vsako drugo leto); z odstranjevanjem prebujnih poganjkov je grm zračnejši, rosa in dež se hitreje posušita, zato je v grmu manj bolezni in plesni. Pri rezi se opremimo z rokavicami (trni), vse odrezane poganjke odstranimo iz nasada.
Ob poletni rezi torej glavne poganke robide prikrajšamo na želeno dolžino, največ 2,5 metra. To velja tako za rozge, ki letos rodijo, kot za letošnje zelene poganjke, ki so zrasli iz tal. Stranske rodne poganjke prikrajšujemo na dva do tri brste. Zgodi se, da tudi že prikrajšani poganjki znova odženejo iz zalistnih brstov. Ponovno jih prikrajšamo, da ne bodo presegali dolžine od 30 do 50 cm.
Do tal izrežemo tudi preštevilne nove talne poganjke – tiste, za katere mislimo, da jih v prihodnji sezoni ne bomo potrebovali za osnovo grma. Ti poganjki bodo namreč prihodnje leto rodili. Potrebovali bomo od 3 do 5 močnih poganjkov, lahko pa jih pustimo več, ker lahko pozimi kakšen pomrzne ali se polomi.
Z dovolj intenzivno poletno rezjo bomo preprečili, da bi imeli še pozno v jesen na grmih rdeče obarvane, torej nedozorele plodove.