Za uspešen boj s komarji moramo poznati njihovo obnašanje, predvsem razmnoževanje. Dejstvo je, da samice komarjev ležejo jajčeca v stoječo vodo, pri čemer zadošča že manjša lužica. Zato naj bo prvi korak boja proti komarjem odstranjevanje predmetov, v katerih bi se lahko nabirala voda. Govorimo o praznih posodah in cvetličnih loncih na vrtu ali starih pnevmatikah ob lopi, v katerih se lahko nabere voda. Ne pozabimo zapreti odprtih sodov za deževnico.
Poleg pospravljanja okoli hiše bodo nekoliko v pomoč tudi zelišča. S svojimi eteričnimi olji motijo komarje, ki nas težje najdejo. Tako naj bodo na domačem vrtu sivka, meta, melisa, limonska trava, rožmarin in bazilika. Posadimo si jih tudi v lončke in jih razporedimo po terasi ali balkonu.
Komarjev razmnoževalni cikel se v toplih letih začne že aprila in traja vse do konca oktobra ali celo dlje, če je seveda dovolj toplo in vlažno. Ta cikel traja spomladi od 15 do 20 dni, medtem ko je poleti krajši, le od šest do osem dni. Na srečo so komarji slabi letalci, saj letijo le približno do 200 m. V večini primerov to pomeni, da se razmnožujejo v bližini našega vrta ali terase.
V Sloveniji poleg evropskih komarjev vedno večje težave povzročajo tigrasti komarji. Prihajajo iz Azije in so v deželah tropskega pasu znani kot prenašalci virusnega povzročitelja denge in rumene mrzlice. Posredno komar prenaša tudi vrsto gliste, imenovano filarija. Glista napada zlasti notranje organe domačih živali, v tropskih deželah pa je parazit nevaren tudi za ljudi. Za tigraste komarje je značilno, da so zelo agresivni in sposobni hitrega prilagajanja na nova okolja. Obenem pa so aktivni ves dan in ne le zjutraj in zvečer kot evropske vrste.
Na dolgi rok ima največji učinek za naše počutje in zdravje uničevanje komarjev, ne odganjanje. V ta namen uporabljamo pasti za komarje Biogents. Na voljo so tako s priklopom na elektriko kot tudi brez. Pasti za komarje Biogents so novost na področju lova na komarje. Z inovativno tehnologijo odstranjujejo komarje iz okolice, zavirajo njihovo razmnoževanje in posledično dajejo odlično zaščito pred njimi.
Pasti Biogents so:
- okolju prijazne,
- preproste za uporabo,
- delujejo brez insekticidov,
- delujejo izključno na komarje in ne lovijo drugih koristnih insektov, kot so čebele in metulji,
- varne za ljudi in živali, primerne za uporabo na vrtu in v notranjih prostorih.
Zunanja past za tigraste komarje BG-Mosquitaire je najbolj učinkovita. Običajno je vsaj 80 % ujetih žuželk iz pasti tigrastih komarjev. Preostanek sestavlja nekaj drugih vrst komarjev. Ta past se lahko nadgradi s CO2. Osnovne pasti (brez CO2) pokrivajo približno 50 do 100 m², različice s CO2 pa približno 100 do 600 m². Osnovne pasti (brez CO2) lovijo le tigraste komarje, različice s CO2 pa privabljajo vse vrste komarjev. Prav tako imajo višjo stopnjo ulova pri tigrastih komarjih. Sesalne pasti (BG-Home in BG-Mosquitaire) delujejo na podlagi patentirane tehnologije privabljanja in ulova komarjev s pomočjo oddajanj vonjav in toplote, ustvarjanja konvekcijskih sil v okolici pasti in ne nazadnje ventilatorja, ki bližajoče se komarje posesa v past. Namestimo jo vedno stran od terase ali mesta, kjer se zadržujemo. Postavimo jo v bližino goste žive meje, grmovnic oziroma vlažnega mesta, kjer se zadržujejo komarji.
Past za tigraste komarje BG-GAT uporabljamo za ulov samic. Priporočamo njeno uporabo skupaj s pastjo BG-Mosquitaire in tako zmanjšamo razvoj novih generacij komarjev. Past BG-GAT se uporablja brez električne napeljave. Le nekaj vode potrebujemo, saj deluje na principu oponašanja idealnih razmer za samice. Pomembno jo je postaviti med grmovnice ali ob živo mejo, na senčno in vlažno mesto. Tako, ki najbolj prija komarjem. In seveda ne pozabimo na pregledovanje in praznjenje ujetih komarjev na vsaj tri dni.
Past za tigraste komarje za terase in balkone BG-Home je namenjena za notranje prostore, balkone in manjše terase. Deluje tako, da oponaša človeka. Ker je priklopljena na elektriko, ima ogrevano površino, kar privlači komarje. Prav tako ima dodano še UV-lučko, ki privablja tudi druge nadležne žuželke, kot so muhe in vešče.
Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr., Metrobov strokovnjak
Naročnik oglasne vsebine je Metrob