
Koliko bo znašala naložba, v LSI še ne morejo povedati, saj si želijo, da bi naložbo vsaj delno financirali z razpisom ministrstva za kmetijstvo. Imajo tudi možnost vključitve investitorjev iz Švice in Nizozemske v manjšinskem deležu.
Dejali so še, da obstaja možnost pridelave tudi drugih kultur, kar pa je odvisno od podrobnih poslovnih načrtov, ki trenutno nastajajo pri omenjenem nizozemskem podjetju.
V novih rastlinjakih bodo najprej zaposlili 10 delavcev, potem pa bodo število zaposlenih najbrž povečali. V družbi LSI so še dodali, da v prihodnjih letih načrtujejo širjenje kmetovanja in postavitev rastlinjakov na Vranskem tudi na sosednjih parcelah, če bi bile za to ugodne možnosti.
Podjetje LSI se ukvarja s svetovanjem in inženiringom za projekte v kmetijstvu, naložba na Vranskem pa bo njegova prva večja. Lani so imeli okrog 72.000 evrov prihodkov, leto prej pa 102.000 evrov. Poslujejo pa brez izgub.
Na vranski občini so povedali, da podpirajo vsako podjetniško pobudo, ki nima negativnega vpliva na bivalne pogoje in okolje. "Večina naših občanov se še vedno vozi na delo izven naše občine, zato je vsako novo delovno mesto dobrodošlo", še navajajo na občini.
V sodobnih, visokotehnoloških rastlinjakih je mogoča pridelava vse leto, zaščiteni so pred vremenskimi vplivi in škodljivci, v njih za proizvodnjo porabijo do 80 odstotkov manj vode, uporabljati pa je treba bistveno manj fitofarmacevtskih sredstev.
Tovrstne rastlinjake so doslej gradili v Prekmurju, kjer pridelujejo paradižnik, živo solato, zelišča in gojijo ribe. Ker v rastlinjakih praviloma uporabljajo deževnico, stroški za vodo niso veliki.