Potrebujemo:
paleto, barvo za les, čopič, vbodno žago, vibracijski brusilnik, preprosta obešala ali večji vijaki, objemke za cevi, stare lesene grablje, staro zidarsko žlico, kozarce za vlaganje, obešalnik za zalivalno cev, klešče, kladivo, pločevinaste okrasne posode za rože.
Odlagalna polica
Poleg evropalet, ki jih vsi verjetno najbolj poznamo in so tudi zelo obstojne in trdne, obstaja še vrsta drugih palet, med njimi tiste za enkratno uporabo. Ker so nepovratne in zato cenovno najbolj ugodne, je precej možnosti, da vam jih bodo marsikje podarili. Takšna paleta je tudi najbolj primerna za izdelavo vrtnega stojala. Je lažja, a hkrati dovolj trdna za vse vrste privijanja in obešanja raznih pripomočkov za vrtnarjenje, pa tudi njene mere ustrezajo namenu uporabe.
Paleto v grobem zbrusimo z ročnim brusilnikom.
Z izbrano barvo za les jo prebarvamo. Les bo tako zaščiten pred vremenskimi vplivi. Lahko izbiramo med lazurami, ki ohranjajo vidno strukturo lesa, in pokrivnimi barvami, ki ga povsem prekrijejo.
Čisto preprosto izdelamo poličko s stranicama oziroma odlagalno površino za rokavice, vrtne žice, vrvice, semena ... Večina palet ima na hrbtni strani tri prečne letve. Spodnjo ali sredinsko uporabimo kot zadnjo stranico odlagalne površine. Sprednjo prečno letvico, ki je nad njo, izžagamo in deščico uporabimo za dno. Vstavimo jo v odprtino med letvama in pritrdimo z žeblji. Lahko izdelamo več takšnih poličk, odvisno, kaj bomo nanje zložili.
Zidarska žlica in grablje
Odsluženo zidarsko žlico preprosto zataknemo med sprednjo in zadnjo prečno letev palete. Pomagamo si s kladivom, da jo dobro učvrstimo. Lahko postane obešalnik za zalivalko za rože.
Stare lesene grablje so lahko še vedno uporabne. Nič hudega, če jim manjka kakšen zob. Grablje pri vrhu preprosto odžagamo ali iztaknemo leseno držalo. Na obeh koncih izvrtamo dve luknji in grablje privijemo na paleto. Nanje obesimo krajše orodje za vrtnarjenje.
Kozarci za vlaganje
Stari kozarci za vlaganje so uporabni za shranjevanje in odlaganje manjših stvari, poleg tega so dekorativni. Na paleto jih pritrdimo z objemkami za cevi. Objemko ustrezne velikosti nataknemo pod rob kozarca in jo delno privijemo z izvijačem. V paleto privijemo vijak za obešanje (L-oblike), nanj zataknemo objemko s kozarcem in dokončno privijemo. V kozarce odlagamo pripomočke za vrtnarjenje: škarje, rokavice, označevalce za grede in vrtnine, pripomočke za pritrjevanje koprene, v kozarcu s pokrovom pa lahko shranjujemo tudi vrečke s semeni.
Obešala
Obešalnike za lopate, vile in težje orodje lahko kupimo, lahko pa preprosto poiščemo dva debelejša vijaka in ju privijemo na paleto, tako da med njima pustimo razmik okrog pet centimetrov, in nanju zataknemo lopato.
Stojalo za orodje še olepšamo, če mu dodamo lončnico ali dve. V ta namen se zelo dobro obnesejo pocinkana vedra z držali (dobite jih v trgovinah za en evro), ki jih preprosto zataknemo na rob palete in vanje vstavimo poljubne dišavnice ali rože.
Oznake za vrtnine
Oznake lahko kupimo, še lepše in predvsem drugačne, kot jih ponujajo v trgovinah, pa izdelamo kar sami. Ostanke deščic, ladijskega poda ali starih letev palet nažagamo na ustrezno dolžino, pobarvamo s črno ali belo zaščitno barvo in nanje napišemo imena vrtnin. Na zadnjo stran pritrdimo kakšnih 20 centimetrov dolge tanjše ploščate palice, konce odžagamo pod kotom in oznake uporabimo na vrtu. V les lahko napise tudi vžgemo. Takšne oznake so zelo lepe, le njihova izdelava vzame malo več časa.
Stojalo za vrtno orodje pritrdimo na hišno steno, ki je najbliže vrtu, ali na vrtno lopo.
Arhiv revije Deloindom+.