Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Nasvet strokovnjaka: tako bo vaše balkonsko cvetje bujno vse poletje

Balkon in terasa lahko postaneta vaša oaza miru ali prostor, kjer se lahko vsak dan srečate z naravo. Ustvarite svoj popolni cvetlični kotiček z nasveti Metrobovega strokovnjaka.
P. I.
29. 4. 2024 | 09:07
22. 10. 2024 | 21:36
8:48

Ne glede na to, ali imate na voljo več deset kvadratov terase ali manjši balkonček v strnjenem urbanem naselju, si lahko z malo ustvarjalnosti in pravim izborom rastlin ustvarite čudovit cvetoč kotiček, ki vam bo vse poletje dajal kanček sveže domačnosti in vaš prostor spremenil v barvito oazo za sprostitev.

Da bo bujno cvetenje trajalo vse poletje, je treba skrbno izbrati rastline, ki so najbolj primerne za vaše okolje, ključna pa je tudi nega in seveda izbira prave zemlje.

Senca ali sonce? To je prvo merilo pri izbiri rastlin

Pri izbiri cvetlic za balkon je zelo pomembno, da upoštevate specifične razmere, kot sta izpostavljenost soncu in senca.

CVETLICE ZA SONČNE BALKONE

Sončni balkoni so idealni za rastline, ki ljubijo toploto in neposredno sončno svetlobo. Te rastline običajno potrebujejo vsaj šest do osem ur sončne svetlobe na dan.

Pelargonije: znane so po odpornosti proti suši in obilnemu cvetenju. Na voljo so v številnih barvah, kar omogoča številne kombinacije.

Surfinije in petunije: so izjemno priljubljene zaradi svojih živahnih in barvitih cvetov, ki cvetijo vse poletje. Idealne so za zasaditev tako v klasičnih loncih ali obešenih košarah. 

Sivka: nežna barva in prvovrstni mediteranski pridih. Je zelo odporna proti suši.

Verbena: trajnica, ki privlači metulje in čebele s svojimi živahnimi grozdi cvetov.

CVETLICE ZA SENČNE BALKONE

Senčni balkoni dobijo manj neposredne sončne svetlobe, zato potrebujejo rastline, ki uspevajo v manj intenzivni svetlobi ali celo v polsenci.

Begonije: znane so po svojih mesnatih listih in živobarvnih cvetovih.

Fuksije: zanimive so zaradi svojih visečih cvetov v obliki zvonca in uspevajo v hladnejših in bolj senčnih razmerah.

Hoste: privlačne so zaradi svojih dekorativnih listov, ki so lahko različnih vzorcev in barv.

Brez prave nege ne bo poletne oaze

Izbira pravih rastlin za specifične razmere na vašem balkonu bo zagotovila, da bodo vaše rastline uspevale in vaš balkon ohranile čudovit vse leto. Ne pozabite, da je pravilna nega, kot so redno zalivanje, gnojenje in obrezovanje, ključnega pomena za ohranjanje zdravja in lepote vaših balkonskih rastlin.

Kaj vse še potrebujejo cvetlice za lepo in zdravo rast, smo povprašali Metrobovega strokovnjaka Vanesa Husića, univ. dipl. inž. agr.


Skrbno izberite pravo zemljo 

»Balkonske rastline vse svoje življenje preživijo v tesnih koritih z malo zemlje, ob tem pa intenzivno rastejo in bujno cvetijo. Zato se moramo zavedati, da ni vsaka zemlja za sajenje okenskih in balkonskih rastlin dobra,« je prvi nasvet Metrobovega strokovnjaka, ki ob tem svetuje, da izberete zemljo, ki je strukturno stabilna, sposobna zadrževanja vode, obstoječih in dodanih hranil ter bogata z organskimi in mineralnimi snovmi.

Za najlepšo zasaditev uporabimo Compo Sana Zemljo za balkonske rastline. Zemlja vsebuje potrebna makro- in mikrohranila za optimalno rast balkonskih rastlin z velikimi potrebami po hranilih. Vrhunska šota in perlit zagotavljata odlično strukturo, zadrževanje vode, absorpcijo in zračnost v območju korenin in zaradi svoje sestave rastlini ponuja vse potrebno za optimalno rast in razvoj.

#Dognojevanje za lepe rastline

 V cvetličnih zasaditvah so najbolj priljubljene rastline, ki bogato cvetijo vse do jeseni. Take rastline potrebujejo za neprestano nastavljanje novih cvetnih popkov veliko hranil.

Za gnojenje cvetočih balkonskih rastlin uporabljamo visoko kakovostno gnojilo COMPO za balkonske rastline. To je kompleksno tekoče gnojilo z mikrohranili ter z dušikom in železom za pospešeno rast in cvetenje balkonskih rastlin. Primerno je za vse balkonske rastline, kot so pelargonije, surfinije, begonije in druge. Gnojilo preprečuje rumenenje listov in se uporablja vse leto.

»Na začetku rasti in razvoja dognojujemo na 10 do 14 dni,« svetuje Husić, pri tem pa opozarja, da je zelo pomembno dognojevati glede na velikost rastlin in bujnost cvetenja. »Če hočemo imeti bujne surfinije, potem jih v polnem cvetenju dognojujemo vsaj enkrat tedensko. Kadar so rastline zaradi zunanjih razmer ali napada škodljivcev poškodovane, jih lahko gnojimo tudi preko listov. Po njih škropimo zjutraj ali zvečer, ko so listne pore odprte.«

#Pravilno zalivanje 

Prav količina zalivanja je tudi zelo pomembna. »V vročih dneh so naše balkonske lepotice ob vetrovnem, suhem in oblačnem vremenu zelo žejne, zato ne pozabimo na zalivanje. Cvetje na sončnih legah zalivamo vsak dan ali celo dvakrat na dan. Zalivanje bo uspešno tudi, če rastline zalivate takrat, ko se rastni substrat izsuši približno dva do tri centimetre pod površjem. Tudi rastline v senčnem delu praviloma zalivamo vsak dan, če je zemlja še vedno vlažna, mokra, pa z zalivanjem nekoliko počakamo.«

Tako kot pri vsaki stvari tudi pri zalivanju velja pravilo zmernosti, saj lahko hitro naredimo več škode kot koristi – če boste pretiravali, lahko pride do koreninske gnilobe.

Kombinacije s pravim vav učinkom

Osnove za nego in izbiro poznate, sledi samo še nekaj hitrih nasvetov za čudovite zasaditve. Naj vas pri izbiri kombinacij sicer vodi estetski vidik, vendar vseeno pazite, da boste združili prave sosede, torej tiste s približno enakimi potrebami po hranilih. Če so si preveč različne, jih raje posadimo vsako posebej v korito ali lonec.

Metrobov strokovnjak je pripravil nekaj primerov zasaditev, ki bodo na vašem balkonu nedvomno pustile pravi vtis.

 Rumena kombinacija

Naj zasaditev zažari v najtoplejših tonih, od rumene do rdeče barve. Kombinirajte več vrst drobno cvetočih rastlin v sončnih barvah. Uporabite suho rožo, pelargonijo, bolivijsko begonijo, gazanijo, osteospermum ter dodajte še dišeči zlati timijan ali zlati origano. Koralna fuksija ali lantana bosta poskrbeli za žarečo zasaditev, ob kateri bo že na pogled vroče, kapucinka in črnooka suzana pa bosta ob ustrezni opori poskrbeli za barvo tudi v višini.

Kombinacija senca


Malce težje je ustvariti kombinacijo za senco. Poživijo jo lahko rastline in lonci v barvah. Najbolj zagotovo in enostavno boste barvo v senco prinesli s kombinacijo listnatih rastlin različnih oblik v svetlih in temnih odtenkih. Uporabite lahko pisane koprive, sladki krompir, temno ali svetlo zeleno listno deteljico, pisanolistne šaše ali praproti. Da bo tudi v senci dišalo, dodajte še sadiko mete.

Viseče lepotice


Obešanke s petunijami ali milijon zvončki so vedno modne in jih lahko enostavno postavimo na balkon, teraso ali celo nadstrešek za avto. Zelo lepo se kombinirajo različne barve milijon zvončkov z grobelnikom. Ker je grobelnik bel, lahko izberemo tiste barve milijon zvončkov, ki so skladne z vašo fasado.

POTREBUJETE POMOČ STROKOVNJAKOV?

Obiščite spletno stran https://www.metrob.si/, kjer boste našli vse potrebno za nego in zasaditev balkonskega cvetja. Naj okolica vašega doma, vaši balkoni in terase zaživijo tudi s pomočjo številnih neprecenljivih nasvetov strokovnjakov iz podjetja Metrob.

Preberite še:

Kakšna so osnovna pravila pri obrezovanju sadnih dreves

Visoka greda od A do Ž: postavite jo sami in uživajte ob pridelkih


Naročnik oglasne vsebine je Metrob

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine