Lani se jih je v štirih občinah udeležilo več kot 2500 obiskovalcev, sodelovalo je kar 60 ponudnikov, letos jih pričakujemo še enkrat toliko,« je bila na novinarski konferenci optimistična Aleksandra Gradišek, direktorica Razvojnega centra Srca Slovenije.
Obiskovalci bodo lahko obiskali več ponudnikov, ki bodo označeni s posebnimi srčki na vratih, deležni bodo posebnih ugodnosti, ki bodo veljale le ob vikendih odprtih vrat. Pri tem je po besedah Gradiškove pomemben rezultat povezovanje turističnih ponudnikov in njihova medsebojna promocija: »Ponudniki s sodelovanjem pri Vikendih odprtih vrat predstavijo svojo kakovostno ponudbo doživetij in izkažejo gostoljubje na domačem dvorišču, v delavnici, trgovinici, kleti ali v svojem degustacijskem prostoru. Na svojih lokacijah pa nudijo tudi informacije o obisku drugih točk.«
Kakor je povedala Božena Peterlin, direktorica Zavoda za turizem in šport v Občini Kamnik, so za obiskovalce Vikendov odprtih vrat pripravili obilico nepozabnih doživetij: »Odkrivali bodo Okuse Kamnika – s tipičnimi jedmi in tradicionalnimi kamniškimi dobrotami jih bodo razvajali številni kamniški ponudniki, tudi butični. Odkrivali bodo lahko tradicionalna mojstrska znanja, kot je ustvarjanje na lončarskem vretenu, spoznavali lepote Kamnika in okolice na vodenih ogledih in izletih, se sprostili z zdravilnimi energijami, obiskali najstarejše planšarsko naselje v Evropi, na brezplačnih vodenjih po mestu pa odkrivali skrivnosti iz kamniške preteklosti.«
Z dogodki, kot je ta, po besedah Peterlinove omogočajo ljudem in ponudnikom v lokalnem okolju, da razvijajo svoje dejavnosti. Posledično se krepi in bogati turistična ponudba, dobra promocija, ki jo skupaj zagotavljajo, pa prinese nove obiskovalce turističnih točk tudi v drugih dneh leta.
»S povezovanjem ljudi na območju Srce Slovenije kreiramo dobre zgodbe, v katerih se prepletajo podjetništvo, turizem in trajnostni razvoj okolja,« je poudarila Gradiškova. V Razvojnem centru Srca Slovenije želijo krepiti lokalno ekonomijo območja Srce Slovenije, zato so vzpostavili koncept mrežnega povezovanja. Tako koordinirajo Mrežo lokalne samooskrbe s hrano, Mrežo turističnih ponudnikov, Mrežo podjetnikov in rokodelcev, Mrežo vrtcev in šol ter Mrežo skupnosti. Na ta način po besedah Gradiškove povezujejo 72 rokodelcev, 100 kmetov, 150 turističnih ponudnikov in 14 šol in vrtcev.