Po obiranju ne pozabite na vrtne borovnice

Različne sorte ameriških borovnic obiramo od konca junija do začetka septembra. Oskrbo potrebujejo tudi v času zorenja: pomembna sta redno zalivanje in dodajanje kislega substrata, prav tako sta dobrodošli pa sta kisla zastirka in zaščita pred pticami.

Zaščita plodov pred ptiči

Tisti, ki imate z vrtnimi borovnicami že izkušnje, veste, da pridelka skoraj ne bo brez zaščite grmov z mrežo, saj ptice sproti zobljejo jagode že v času, ko komaj začenjajo dobivati barvo. Zato je dobro za mrežo na opori poskrbeti nekaj tednov pred zorenjem.

Mrežo za ptice namestimo okrog borovnic že pred zorenjem. Foto: Phil Darby/Shutterstock

Redno zalivanje

Vrtne borovnice ne prenesejo suše, ker imajo precej plitve korenine. Pomembno pa je tudi, da voda v tleh ne zastaja! Največ vode potrebujejo v času od cvetenja do zorenja plodov, a tudi po obiranju. Zalivamo jih tudi, če je bilo padavin malo, saj gosti grmi vodi pogosto preprečijo, da bi prišla do zemlje. Redno zalivamo borovnice v loncih. Če teh ne moremo zalivati en teden ali več, jih premaknemo v bolj senčen prostor, da bo izhlapevanje počasnejše, in naredimo zastirko iz komposta z dodatkom lubja iglavcev (kislost).

Kisla zastirka in dodajanje kislega substrata

Tudi podnožje novega nasada borovnic, ki je na vrtu leto ali dve, lahko prekrijemo z zastirko iz precej debele plasti žagovine iglavcev, ki bo koreninam zagotavljala vlažnost, hkrati pa bo ohranjala kislost tal. (Seveda borovnice tudi posadimo v kisel substrat za rododendrone in borovnice, idealna vrednost pH je med 4,3 in 4,8). Ker takšen kupljeni substrat vsebuje velik delež šote, ki se poseda in izsušuje, je pomembno, da ga po sezoni ali dveh dosujemo – v primeru, da tal ne prekrijemo z debelo plastjo žaganja iglavcev.  

Za zastirko pod grmi borovnic uporabimo žaganje iglavcev, ki prepreči pretirano izsuševanje tal in vzdržuje njihovo kislost. Foto: Darinka Koron


Pasti za plodove vinske mušice

Če opazimo, da so plodovi borovnic poškodovani ali se na nabranih sadežih zadržujejo rdečkaste vinske mušice, ki poškodujejo predvsem zdrave plodove, nastavimo v nasadu lovne pasti, lahko že takoj po cvetenju. Napravimo jih tako, da v pollitrsko plastenko v zgornjo polovico zvrtamo v steno nekaj lukenj premera od 5 do 10 mm, skozi katere bodo vstopale mušice.

V plastenko nalijemo eno od teh treh tekočin, ki privlačijo mušice: približno 1 dl jabolčnega ali vinskega kisa; zmes jabolčnega kisa in rdečega vina v razmerju 3:1 z dodatkom žličke sladkorja na 1 liter, vodno suspenzijo s kvasom (20 g kvasa na 1 dl vode in kavno žličko sladkorja – zmes pustimo, da pri sobni temperaturi fermentira en dan), in zapremo. Tako narejene pasti obesimo na ali v bližino gostiteljskih rastlin s plodovi.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE