Spremljanje, kako iz majhnega semena zraste bujna rastlina, ki bogato obrodi, v nas vzbuja zadovoljstvo in ponos. Narava nas za trud nagradi z velikimi, sočnimi sadeži, ki so polni okusa in hranil. A v nestanovitnem vremenu se hitro pojavijo bolezni, ki uničujejo naš pridelek in vrtnine. Zato je pomembno krepiti paradižnik in plodovke s pravimi sredstvi ob pravem času.
V poletnem času se na paradižniku in drugih plodovkah zelo rade razvijejo različne bolezni. Med najbolj pogostimi in najlažje prepoznavnimi sta paradižnikova (krompirjeva) plesen in kumarna plesen (tudi na bučah in bučkah). V deževnem poletju, kot je letošnje, sta pogostejši, saj glivične bolezni potrebujejo za razvoj dovolj vlage.
Pri paradižnikovi plesni ob robovih spodnjih listov najprej opazimo sive oziroma rjave pege nepravilne oblike. Ob vlažnem vremenu in rosi se na spodnji strani peg oblikuje umazano bela plesniva prevleka. Na steblu se pojavljajo temne pege elipsaste oblike, na zelenih plodovih pa opazimo temnejše vdrte pege. Plod je neužiten in brez vsake vrednosti.
Poleg plesni se lahko na plodovkah pojavijo še pegavost, pepelovka, siva plesen …
»Če želimo ohraniti zdrav paradižnik, je treba poskrbeti za širok kolobar brez krompirja, ki naj bo na drugem koncu vrta. Z vrta odstranjujemo tudi rastline krompirja, ki so ostale v tleh od preteklega leta. Potrudimo se upoštevati vsaj triletni kolobar,« svetuje Metrobov strokovnjak Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr., in priporoča, da za popolno zaščito kombiniramo različna sredstva.
Tako na vrtu uporabljamo sistemični bakrov pripravek iz Apoteke dr.Metrob GlunateCu in ekološko sredstvo Rasti Ulmasud, ki je na voljo samo v trgovinah.
Kako uporabljati GlunateCu in Rasti Ulmasud?
S sredstvi škropimo izmenično v tedenskih razmikih, in sicer tako, da škropimo trikrat z Rasti Ulmasud in nato enkrat z GlunateCu.
Vsi poznamo črno gnilobo okoli muhe plodu paradižnika. Gre za pomanjkanje kalcija (Ca). Pojavi se na prvih plodovih, pogosto v suhem in vročem vremenu. To bolezen preprečimo tako, da zagotovimo dovolj vlage v tleh in redno zalivamo ali škropimo s kristalnim gnojilom Rasti Plod.
Za pomanjkanje kalcija je treba iskati vzrok tudi v moteni oskrbi z vodo, ker ga brez vlage v tleh rastlina ne more počrpati. Gnojenje samo s kalcijem ne bo nikoli učinkovito, saj se ta element slabo prenaša po rastlini. Zato gnojilo Rasti Plod vsebuje tudi dušik (N), da se kalcij skupaj z njim kalcij širi po rastlini. Ker pa je gnojilo namenjeno za plodovke, poleg dušika in kalcija seveda vsebuje tudi veliko kalija in fosforja.
Gnojimo na 7 do 10 dni.
Metrobov strokovnjak svetuje: gnojimo preko korenin in listov
Gnojilo Rasti Plod je v kristalni obliki, kar pomeni, da je zelo dobro topno. Za najboljši pridelek gnojimo skozi korenine in liste.
»Z gnojilom škropimo oziroma gnojimo skozi liste vedno pozno zvečer, ko so rastline ohlajene. Vedno pazimo, da škropimo z vodo, ki ni hladna in naravnost iz vodovoda. Ker je poletje, je dobro rastline s tem gnojilom poškropiti na sedem do deset dni. Vse problematične plodove odstranimo ali pojemo, če so že dovolj zreli,« razloži Metrobov strokovnjak.
Številni vrtnarji se ustrašijo zvijanja listov paradižnika in drugih plodovk. Zvijanje listov je posledica visokih temperatur v kombinaciji z visoko stopnjo vlage v zemlji.
Poskrbeti moramo za primerno drenažo oziroma dovolj odcedno zemljo, v kateri raste paradižnik. Čeprav so listi zviti, še vedno opravljajo svojo funkcijo in bodo prehranili plodove.
Poletne nevihte pogosto spremljata toča in sodra, ki povzročata nevarne rane na rastlinah. Skozi rane hitro vstopi bolezen, zato takoj po toči tretiramo vse poškodovane rastline z morskimi algami Rasti Algoplasmin.
»Takoj po toči otresemo rastline in v polnem soncu škropimo z morskimi algami Rasti Algoplasmin. Tako zapremo rane in preprečimo vdor bolezni v rastlino. Prav tako morske alge zmanjšajo šok ter spodbudijo in okrepijo imunski sistem, da prepreči potencialno okužbo,« pojasni Metrobov strokovnjak.
Čeprav je paradižnik močna in velika rastlina, je pomembno takoj ukrepati, da obdržimo pridelek in zdravo rastlino vse do jeseni.
Naročnik oglasne vsebine je Metrob