Na ZPS poudarjajo, da se je pred nakupom drobilnika potrebno najprej vprašati, koliko ga boste sploh uporabljali oziroma kakšno zelenje boste spuščali skozenj. Za občasno domačo uporabo so najprimernejši električni drobilniki, svetujejo na zvezi, ki pa se razlikujejo tudi po dolžini električnega kabla. »Vsekakor pred začetkom dela poskrbite za ustrezno varnost, uporabljajte zaščitna očala, delovne rokavice in čepke za ušesa za zaščito pred hrupom,« opozarjajo na ZPS.
Na trgu sta dve vrsti drobilnikov: takšni, ki vejevje sekajo z rezilom, in takšni, pri katerih za obdelavo poskrbijo posebni valji z ostrimi zobniki. Drobilniki z rezilom so na splošno glasnejši, zelenje je treba vanje ves čas potiskati, lahko se kdaj tudi zgodi, da pride do povratnega udara, ugotavljajo na zvezi potrošnikov. Primerni so za drobljenje manjše količine vej. Boljši imajo več rezil, pri delu pomaga tudi pravilno oblikovan nastavek za polnjenje. Drobilniki z valji zmeljejo in razsekajo zeleno obrezano vejevje med dvema valjema, so tišji in material samodejno vlečejo v notranjost. Uporabni so tudi za drobljenje večjih kosov, a se lahko tudi zato bolj pogosto zgodi, da se zamašijo. Zato je pomembno, da omogočajo nastavitev širine med valjema in da je dostop do notranjosti drobilnika preprost. Drobilniki z valji so težji in večji, zato je njihovo premikanje po vrtu manj preprosto, ugotavljajo na ZPS.
Rezultati testa so objavljeni v reviji ZPStest 2/2017 in na njihovi spletni strani, zveza potrošnikov pa je pripravila tudi nekaj uporabnih nasvetov za učinkovito in varno uporabo drobilnikov:
PREBERITE ŠE: