Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

V primeru zastrupitve z gobami ne vozite!

Največ zastrupitev z gobami je v času gobarske sezone. Nekateri se odpravijo v gozd, jih najdejo, naberejo in pojedo, še preden se prepričajo, ali so zares užitne. Pomembno je, da gobo dobro poznamo, saj strupene vsebujejo različne toksične učinkovine in nekatere lahko povzročijo resne zdravstvene težave ali celo smrt.
Foto: ON-Photography Germany/Shutterstock
Foto: ON-Photography Germany/Shutterstock
P. M.
8. 9. 2023 | 11:53
22. 10. 2024 | 20:12
4:35

Ob sumu na zastrupitev takoj pokličite dežurnega zdravnika ali Center za zastrupitve, tel. 01 522 52 83.

Zastrupitev z gobami ali micetizem se nanaša na škodljive učinke zaradi zaužitja strupenih gob. Simptomi zastrupitve z gobami se, glede na vrsto gob, ki smo jih jedli, lahko pojavijo v nekaj minutah ali šele po nekaj urah

Prvi znaki zastrupitve so pogosto: 

  • slabost, 
  • znojenje, 
  • zaspanost, 
  • motnje ravnotežja, 
  • boleče grlo, 
  • bruhanje, 
  • driska, 
  • zvišana telesna temperatura. 

Pri zastrupitvah z gobami ne pijte mleka, alkohola ali ricinusovega olja.

"Če obstaja sum zastrupitve z gobami, takoj pokličite dežurnega zdravnika ali Center za zastrupitve, tel. 01 522 52 83; prejeli boste nekaj začetnih informacij o tem, ali vaši simptomi kažejo na zastrupitev z gobami," svetuje Slavko Šerod, predsednik Gobarskega društva Lisička Maribor, ki še opozarja, da v primeru zastrupitve z gobami ne vozite motornega vozila! "Mnoge zastrupitve z gobami lahko namreč povzročijo nezavest. V sili izzovite bruhanje (mehansko draženje grla s prsti ali pitje mlačne slane vode)." Doda še, da pri zastrupitvah z gobami ne pijte mleka, alkohola ali ricinusovega olja. Uporabite medicinsko oglje. "Pri zastrupitvi z gobami hranite ostanek jedi, bruhanja ali blata, saj strokovnjaki na osnovi tega lahko sklepajo o sindromu zastrupitve in pripravijo primerno terapijo zdravljenja."

PREBERITE ŠE: TUDI V GOZDU OBSTAJAJO PRAVILA OBNAŠANJA

Pri zastrupitvi z gobami hranite ostanek jedi, bruhanja ali blata, saj strokovnjaki na osnovi tega lahko sklepajo o sindromu zastrupitve in pripravijo primerno terapijo zdravljenja. FOTO: 24K-Production/Shutterstock
Foto:
Pri zastrupitvi z gobami hranite ostanek jedi, bruhanja ali blata, saj strokovnjaki na osnovi tega lahko sklepajo o sindromu zastrupitve in pripravijo primerno terapijo zdravljenja. FOTO: 24K-Production/Shutterstock Foto:

Na pregled morajo vsi, ki so jedli iste gobe

Po Šerodovih besedah morajo pri utemeljenem sumu na zastrupitev s strupenimi gobami na zdravniški pregled vse osebe (člani družine, sorodniki, znanci), ki so jedle iste gobe, tudi če nimajo težav, ker do pojava težav pri nekaterih strupenih gobah (npr. zelena mušnica) lahko pride tudi več kot šest ur po zaužitju. "Strupene gobe vsebujejo termostabilne kemične sestavine, ki že v majhnih količinah povzročijo v organizmih ljudi in živali tako značilna znamenja zastrupitve, da je mogoče sklepati, katero strupeno vrsto gob smo zaužili," pojasni in nadaljuje: "Večino strupenih vrst gob so ljudje spoznali po posledicah, ki so nastale po zaužitju gobe. Pri zastrupitvi z določeno vrsto gob so se pojavljala vedno enaka znamenja zastrupitve, seveda odvisno od količine zaužitih gob. Kadar je minilo od zaužitja do prvih znakov zastrupitve manj kot šest ur, zastrupitev ni bila tako zelo nevarna, kot če je preteklo do prvih očitnih znamenj zastrupitve več kot šest ur, saj so med tem v notranjih organih mnogokrat nastale že nepopravljive okvare." Zastrupitve z gobami se torej razlikujejo po kliničnih znamenjih in po dobi inkubacije, to je po času, ki preteče od zaužitja gob do prvih znakov zastrupitve.


Nekatere gobe so pogojno užitne

Gobe vsebujejo različne vrste strupov. Nekateri so termo labilni, drugi ne. Termo labilne strupe vsebujejo pogojno užitne vrste gob. Če take vrste gob toplotno obdelamo (kuhamo, pečemo, pražimo …), postanejo užitne. Gobe, ki vsebujejo termo stabilne strupe in jih toplotna obdelava ne uniči, pa so strupene tudi po kuhanju. Prav takih vrst gob se moramo izogibati, saj med te spadajo vse smrtno strupene vrste pri nas (npr. zelena mušnica, nedišeči koprenar, pobeljena livka, spolzka kučmica idr.).

Vsem tistim, ki želijo nabirati samonikle (divje) vrste gob, ki so polnovredno živilo s številnimi koristnimi lastnostmi za človeka, sogovornik priporoča, da se vključijo v eno od gobarskih društev, ki so v vseh večjih krajih po Sloveniji.

PREBERITE ŠE: STRUPENE GOBE SO LAHKO USODNE TUDI ZA PSE

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine