Imam več orhidej z različnimi cvetovi. Na začetku so lepo cvetele, zdaj pa ne več. Kdaj bi jih bilo treba presaditi in kako naj jih gnojim?
Anita iz Kranja
ODGOVOR STROKOVNJAKA:
Orhideje potrebujejo za cvetenje ugodne razmere. Pazimo, da niso na neposrednem soncu, vseeno pa morajo stati na mestu z veliko naravne svetlobe. Za bujno cvetenje, zdravo rast in razvoj priporočamo presajanje vsaki dve leti oziroma vselej, ko lonček postane premajhen. Opozorilni znak za presajanje je tudi, ko opazimo, da večina korenin raste mimo lončka. Najboljši čas za to je takoj po končanem cvetenju ali pred novim obdobjem rasti. Uporabimo prav orhidejam namenjen substrat, sestavljen iz lubja, kokosovih in drugih vlaken.
Presajanje je za rastlino vedno šok, zato koreninsko grudo najprej razbijemo in v celoti odstranimo star izčrpan substrat, s škarjami porežemo poškodovane korenine, vendar smo pozorni, da ne poškodujemo še aktivnih.
Orhidejo presadimo v 2 do 3 cm večji lonček, ki naj bo po možnosti plastičen. Rastlino postavimo v lonček, okrog nje nasujemo substrat in rahlo potresemo, da zapolni vse prazne prostore. Po presajanju substrat namočimo tako, da bo v celoti prepojen z vlago. Z dognojevanjem poskrbimo za zdravo rast in bujno cvetenje. V zimskih mesecih gnojenje občutno zmanjšamo. Zato takrat dognojujemo največ enkrat na mesec, v času vegetacije pa ob vsakem namakanju oz. zalivanju. Najboljša gnojila so v obliki šumečih tablet, ki jih raztopimo v vodi, nato pa namakamo lončke orhidej od 30 do 45 minut. Odcedimo in vrnemo v okrasni lonček.
PREBERITE ŠE: KAKO ORHIDEJE OBDRŽATI PRI ŽIVLJENJU?
Na vrtu, ki ga imamo v Novem mestu, sadje in zelenjava dobro uspevata. Problem pa imamo z jagodami goji. Sadiki smo posadili pred petimi leti. Bujno sta se razrasli, okopali smo ju in pognojili. Zelo dolge vejice, ki dosegajo tla, se celo ukoreninijo. V pozni jeseni liste pokrije bela plesen. Sadiki obilno cvetita (vijoličasti cvetovi), obiskujejo ju čebele, plodu pa ni niti enega. Kaj je krivo?
Milena iz Novega mesta
ODGOVOR STROKOVNJAKA:
Jagode goji so bujno rastoče jagodičevje. Lahko jih gojimo v obliki grma ali celo drevesa. V obeh primerih je potrebna opora. Tudi grmasta oblika lahko doseže višino več kot dva metra, seveda ob močni opori. Zelo pomembna je rez, tako zimska kot poletna. Izrezujemo odvečne poganjke v grmu. Vse izbrane poganjke privežemo ob oporo. Veje so zelo dolge, in ko sežejo do tal, se hitro ukoreninijo. Te poganjke je priporočljivo krajšati, po potrebi tudi v poletnem času. Ker je rastlina lahko zelo gosta, jo rada napade plesen. Poganjke redčimo tako, da grm »diha«, kar pomeni, da se po dežju ali jutranji rosi hitro osuši.
PREBERITE ŠE: GOJI REŽEMO NA REZNIKE
Poleg pravilne rezi je priporočljivo preventivno škropljenje z naravnimi sredstvi, npr. na osnovi njivske preslice, ter jesensko in spomladansko škropljenje z bakrovim sredstvom, ki je osnova boja proti boleznim. Pri gnojenju uporabimo gnojilo z manj dušika, ker preveč dušika pomeni bujno rast in slabotnejše celične stene, kar olajša okužbo z boleznimi. Za obilno cvetenje z obiskom opraševalcev, a brez plodov, je lahko več vzrokov. Morda sorta ni prava ali gre celo za divjak. Morda bolezen uniči nastavek plodu. Dobro bi bilo zraven posaditi novo sadiko kakšne moderne sorte. Če bo ta dobro plodila, potem je težava v sorti ali slabem opraševanju.