Vrtna svetovalnica: Kaj so razlogi za težave

4. 7. 2021 | Besedilo: Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr., Plantella | Fotografije: Plantella

vrtna svetovalnica, sibirska borovnica, češnja, navadna lopatica, narcise, tulipani

V vrtni svetovalnici tudi letos s pomočjo strokovnjakov blagovne znamke Plantella odgovarjamo na vaša vprašanja s področja okrasnega, sadnega in zelenjavnega vrta.

Sibirska borovnica in češnja

Že pet let imam posajena grmička sibirske borovnice, a kljub temu da obilno cvetita, doslej ni dozorela niti ena borovnica. Gnojim ju z gnojilom za vrt biogrena. Pred tremi leti smo posadili češnjo hrustavko, pa sploh nima nobene veje, samo ob deblu ima šopke listov. Gnojim jo z enakim gnojilom. Ameriška borovnica in stara češnja hrustavka na našem vrtu sta doslej lepo rodili, letos češenj pač ne bo zaradi zmrzali. Prosim za nasvet, kaj storiti s sibirskima borovnicama in češnjo.

Barbara po elektronski pošti

ODGOVOR STROKOVNJAKA:

Sibirska borovnica ali majska jagoda je sicer samooplodna rastlina, vendar je oplodnja boljša, če imamo dve ali več rastlin. Najbolje je saditi skupaj različne sorte, ki se medsebojno oprašujejo. Če imate dve rastlini iste sorte, posadite še drugo sorto. Da se plodovi ne razvijejo, je pogosto krivo tudi pomanjkanje opraševalcev. Majska jagoda cveti zelo zgodaj. Predlagam, da v času cvetenja spremljate rastlino, in če ne opazite opraševalcev, rastline oprašite ročno. Ima lepe čašaste cvetove, ki zelo privlačijo čmrlje. Vi pa vzemite v roke zelo mehak čopič in prenašajte cvetni prah s cveta na cvet.

Če boste po tem postopku dočakali plodove, je težava v pomanjkanju opraševalcev. Za začetek si postavite »hotel za žuželke«, posejte nekaj cvetočih enoletnic ali na vrt posadite cvetoče trajnice. Za gnojenje obeh rastlin uporabljajte ekološko organsko gnojilo, ki pokrije vse potrebe po hranilih.

Pri češnji ste morda dobili sorto balerinke, oblike češnje, pri kateri ob deblu rastejo kratki poganjki s plodovi. Takšnih rastlin imamo lahko več, celo živo mejo lahko naredimo iz njih ali jih posadimo v posode. To je mogoča razlaga, saj bi češnja drugače v treh letih naredila lepe, dolge in močne veje. Ko boste kupovali novo sadiko, naj bo podlaga colt za srednje veliko češnjo, gisella za manjšo češnjo, podlaga sejanec za ogromno češnjo z veliko plodov, izjemno senco in dolgoživostjo.

FOTO: Plantella

Kako se znebiti navadne lopatice

Med pokrovnimi vrtnicami, ki jih jeseni obrežemo, imamo posajene tudi narcise in tulipane. Že lani se je vmes naselila navadna lopatica, nizka trajnica z bleščečimi listi in rumenimi cvetovi, ki prav zdaj cveti. Zelo se je razrasla, še najbolj med koreninami vrtnic. Čeprav je zelo dekorativna, je za nas plevel, ki bi se ga radi znebili. Mi lahko svetujete, kako?

Nada iz Ribnice

ODGOVOR STROKOVNJAKA:

Če se je med vrtnice naselila in razmnožila trajnica, potem nikar ne uporabite herbicida, ker bo ta uničil ali močno poškodoval tudi vrtnico. Herbicidi so namreč totalni (proti vsem rastlinam) ali sistemični. To pomeni, da ne poškodujejo ozkolistnih rastlin, kakršne so trave, a uničijo širokolistne plevele. V premeru opisane težave bi bilo najbolje tla okoli vrtnic zaščititi z zastirko. Če so vrtnice velike in jih ne moremo varno izkopati, okoli njih položimo zastirko, najprej prepustno tkano plastično ponjavo ali filc, nanj pa nasujemo okrasno lubje. Pred tem moramo ročno odstraniti čim več omenjene plevelne trajnice. Zastirka mora biti vedno prepustna, da prepušča vodo in morebitna tekoča gnojila.

Zastavite nam vprašanje
Tudi letos s pomočjo Plantellinih agronomov odgovarjamo na vaša vprašanja s področja okrasnega, zelen­javnega in sadnega vrta. Sprejemamo jih do konca avgusta na naslov deloindom@delo.si ali Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, obakrat s pripisom Vrtna svetovalnica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE