Na vrtu imam že dolgo težave z grinto ali pršico, to so majhni beli metuljčki, ki jedo vse vrste zelenjave, naselili pa so se tudi na rože ... Poskusila sem jih odpraviti že z različnimi vrstami škropiva, žal brez uspeha. Prosim vas za nasvet, kako naj se težav znebim ali jih vsaj omilim.
Branka iz Ljutomera
ODGOVOR STROKOVNJAKA:
Po opisu sodeč gre za škodljive žuželke, rastlinjakove ščitkarje. Pojavljajo se na vsem zelenjavnem in tudi okrasnem vrtu. Ko je žuželka v odrasli fazi in je videti kot bela mušica ali majhen metuljček, jo je najlažje zatreti in uničiti. Kjer se pojavlja, nastavimo rumene lepljive plošče. Nanje ujamemo škodljivce, ki se tako ne razmnožujejo naprej. Plošče je treba redno menjavati, ker poleti nanje ujamemo še številne druge žuželke. Če opazimo na določenih rastlinah večje število ščitkarjev, jih lahko direktno poškropimo s sredstvom, ki vsebuje naravni piretrin. S tem jih takoj uničimo. Pomembno je, da redno pregledujemo rastline in ukrepamo takoj, ko se škodljivci pojavijo.
Zraven zelenjavnega vrta imam dva kompostnika, v katerih že tri leta pridobivam kompost. Kako ga lahko na vrtu uporabim in za katere rastline ga priporočate?
Marjan s Ptuja
ODGOVOR STROKOVNJAKA:
Uporabo komposta priporočamo v jesenskem času. Ne uporabljamo ga spomladi. Na zelenjavnem vrtu kompost uporabimo tako, da ga vdelamo v zgornjo plast tal, zgornjih 10–15 cm. Tako ga lahko do konca predelajo avtohtoni mikroorganizmi v tleh. Nato naredi svoje še mrzla zima, če bi seveda v njem ostali kakšni škodljivci. Prav tako na zelenjavnem vrtu s kompostom kolobarimo. Upoštevamo kolobar z vrtninami in vsako jesen pognojimo tisto poljino, del vrta, kjer bomo prihodnjo sezono gojili plodovke. Uporabimo ga lahko tudi v sadnem vrtu, pri sajenju sadnega drevja in jagodičevja v jesenskem času. Dodamo ga v sadilno jamo. V spomladanskem času tvegamo okužbe z boleznimi in škodljivci, ki so lahko prisotni v kompostu.
Zato je pomembno, da organsko snov z vrta in iz domače kuhinje pravilno kompostiramo. Na to pazimo že od začetka sezone. Če želimo doseči stabilnost komposta, ki bo kakovosten in bogat s hranili za rastline, ga je treba večkrat na leto premetati, da dobi masa veliko kisika, ki ga mikroorganizmi potrebujejo za razgradnjo snovi. Kakovost komposta močno niha, saj je odvisna od snovi, ki jo kompostiramo. Za spomladanski čas pa priporočamo ekološko organsko peletirano gnojilo, ki je toplotno obdelano. To pomeni, da ne vsebuje klic bolezni, škodljivcev ali semen plevelov.
Na vikendu na Dolenjskem sem začel vrtnariti. Največjo težavo imam z zemljo, ki je zelo težka in včasih kar mastna. Nekatere rastline dobro rastejo, korenje, koleraba in podobne pa ne. Kako bi tla učinkovito razrahljal?
Aleš iz Ljubljane
ODGOVOR STROKOVNJAKA:
V težkih, ilovnatih tleh z veliko vsebnostjo glinenih delcev se voda dobro zadržuje, vendar zaradi zbite in trde strukture rastline težje razvijejo koreninski sistem. Poleg tega imajo veliko težavo z rastjo predvsem korenovke in gomoljnice, zato so plodovi (gomolj, koren) manjši, slabo razviti ali nenavadnih oblik, ker se ne morejo normalno razvijati.
Rahljanje težke zemlje se ne zgodi kar čez noč. Za to je potrebnih več sezon in kar nekaj dela. Začnemo spomladi z dodajanjem kamninske moke, ki je kombinacija bentonita in zeolita. Struktura mineralov je za tla zelo pomembna, saj sta oba zelo porozna, kar pomeni, da dobro vežeta nase organsko snov ter vodo in hranila. Sredstvo potresemo po vrhu zemlje in z lopato ali vilami zmešamo z vrhnjo plastjo, do globine največ 20–25 cm. Lahko uporabimo tudi frezo.
Organska snov skupaj z mikroorganizmi v tleh ustvarja humus, brez katerega ni živih in rodovitnih tal. Ima pa tudi zelo pomembno lastnost – vrivanje med talne delce. V ilovnatih tleh se vriva med delce in tako rahlja zemljo, v peščenih pa povezuje delce med sabo. Zato je dodajanje organske snovi nujno za ohranjanje rodovitnih tal. Prav tako pomemben del zelenjavnega vrta je zastirka, saj zadržuje vodo v tleh in toploto v hladnih mesecih. Pod njo so bolj dejavni tudi mikroorganizmi, zato jo moramo med sezono dodajati, ker jo mikroorganizmi skupaj z deževniki razgradijo in vnesejo v zemljo. S tem poskrbimo tudi za prehrano deževnikov, ki so naravni plugi, rahljalci zemlje.
Pošljite nam vprašanje
Bralce vabimo, da nam do konca septembra pošljete vprašanja, ki se vam zastavljajo pri delu na ljubiteljskem vrtu. Nanje bodo odgovarjali strokovnjaki blagovne znamke Plantella. Vprašanja lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si ali po navadni pošti na Deloindom, Likozarjeva ulica 1, 1509 Ljubljana.