Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Za medenje kakijev je odločilna temperatura

Kakije poberejo šele, ko z drevesa odpade listje in oranžni plodovi žarijo v goli krošnji. Vendar tudi takrat še niso primerni za uživanje – z izjemo redkih sort, ki tudi trde niso trpke. Doma jih medimo na toplem, če k sadežem dodamo jabolka ali banane, bodo užitni hitreje.
Foto: Boris Šuligoj
Foto: Boris Šuligoj
19. 11. 2021 | 10:30
22. 10. 2024 | 15:44
4:33

Nekatere sorte so užitne trde

Večina kakijev ni primerna za uživanje takoj po obiranju, ko je meso še trdo, ker vsebuje veliko taninov, zaradi katerih je trpko. Gotovo ste že slišali koga reči, da takšen kaki potegne usta skupaj. Obstajajo pa izjeme, to so sorte, pri katerih so tudi trdi plodovi brez grenčin in jih lahko jemo kot jabolka: to so sorte o'gosho, cioccolatino, jiro, melella, zollona. Če se pri prodajalcu niste pozanimali o imenu sorte, je seveda bolje, da vse kakije umedite.

Če bi radi, da se kakiji prej zmehčajo, so dobra družba jabolka. Foto: TSV-art/Shutterstock
Foto:
Če bi radi, da se kakiji prej zmehčajo, so dobra družba jabolka. Foto: TSV-art/Shutterstock Foto:
Medenje kakijev doma

Na medenje (mehčanje) kakijev najbolj vplivajo temperatura skladiščenja, prisotnost zorilnega plina etilena, ki ga oddajajo jabolka ali banane, in visoke koncentracije ogljikovega dioksida. Ker doma ogljikovega dioksida, s katerim v posebnih prostorih lepo medijo kakije veliki pridelovalci, ne moremo nadzorovati, si pomagamo s temperaturo in družbo jabolk ali banan.

Kaki je najpreprosteje umediti tako, da nekaj sadežev na sobni temperaturi damo v stekleno ali plastično škatlo s pokrovom ali v PVC-vrečko, priložimo dve jabolki ali banano in počakamo teden dni. Vsaj vsak drugi dan škatlo za krajši čas odpremo, da se znebimo zračne vlage, ki povzroča nastanek temnih kolobarjev na kožici ali celo plesnenje sadežev. Podobno mehčamo kivi.

Morda se še niste domislili: mehek kaki previdno prerežemo počez in vsebino pojemo z žličko. Foto: Dusan Zidar/Shutterstock
Foto:
Morda se še niste domislili: mehek kaki previdno prerežemo počez in vsebino pojemo z žličko. Foto: Dusan Zidar/Shutterstock Foto:
Postopno mehčanje večje količine 

Če smo se v času obiranja založili s celim zabojem trdih kakijev, poskrbimo, da ne bodo dozoreli vsi hkrati. Ravnamo tako:

  • Del kakijev, ki bi jih radi najhitreje uživali, damo v škatlo na kuhinjski pult, skupaj z nekaj zdravimi jabolki in ali banano/bananami, ki pri zorenju oddajajo največ etilena, in jo zapremo. Vsaj vsak drugi dan škatlo odpremo, da se vsebina prezrači. Kakiji bodo mehki približno v tednu dni. Omehčani lahko počakajo kak dan v hladilniku. Kako hitro se bodo zmehčali, je odvisno od zrelosti ob obiranju, sorte, števila dodanih jabolk itd. Za takojšnje medenje najprej izberemo najbolj obarvane kakije. Postopek zorenja lahko začnemo vsakih nekaj dni znova. Če bomo ista jabolka ali banane uporabili za več rund zorenja, se bodo iztrošile oz. prezorjene ne bodo več primerne za uživanje.
  • Del sadežev pustimo v škatli ali vrečki pri sobni temperaturi brez dodatkov, občasno tudi te zračimo.
  • Če imamo neogrevano klet, del kakijev shranimo v zabojčke v eni plasti in zraven položimo jabolka ali banane, del pa jih v enaki embalaži shranimo na drugo mesto (kjer ne bo v zraku zorilnega plina), brez družbe banan ali jabolk. Ti bodo zoreli počasneje.
  • Najpozneje bodo začeli zoreti kakiji, ki jih bomo (brez dodatkov) shranili čim bliže temperaturi + 1 °C. To je lahko v delno zaščitenem prostoru na prostem, v pokritem zabojčku na balkonu … Ta možnost zaradi verjetnega nihanja temperature na prostem ni najboljša, bolje je, če kakije shranimo v hladilniku, v naluknjanih vrečkah, da izhaja vlaga, ali škatlah, ki jih občasno odpremo.

Pomembno

  • Prostor, v katerem bi radi kakije čim dalj časa obdržali trde, mora biti prezračen, v njem ne smemo skladiščiti jabolk.
  • Kakije shranjujemo v eni plasti, da delček peclja, ki se drži krone sadeža, ne bi poškodoval drugih plodov, pa tudi zato, da okoli plodov lahko kroži zrak.
  • Občasno odpremo tudi embalažo za hitro zorenje.
  • Prevelika zračna vlaga povzroča nastanek temnih kolobarjev na kožici ali celo plesnenje sadežev.

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Hrana, ki ubija raka

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine