Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Zakaj sosedu maline rodijo še pozno jeseni, nam pa ne

Prihaja čas slastnih malin, najprej vzgojenih, šele potem gozdnih. Se sprašujete, kako da se čas, ko rodijo, v različnih vrtovih tako zelo razlikuje, zakaj jih ponekod obirajo samo poleti, medtem ko pri sosedu trajajo vse tja do novembrske slane? Zato, ker poznamo dve skupini gojenih malin: enkrat in dvakrat rodne. Pri obojih moramo biti čez poletje pozorni na morebitne bolezni, ki jih preprečujemo z redčenjem poganjkov.
Foto: Dionisvera/Shutterstock
Foto: Dionisvera/Shutterstock
22. 6. 2020 | 11:23
22. 10. 2024 | 11:23
4:28

Maline so rastline sončnih in zračnih rastišč, zato jim takšno mesto namenimo tudi na vrtu. Tako bomo poskrbeli, da se v nasadu ne bo zadrževala zračna vlaga. Ustrezajo jim lahka do srednje težka, prepustna tla, ki vsebujejo veliko humusa. Dobro uspevajo v rahlo kisli zemlji, saj je tak­šno tudi njihovo naravno rastišče na gozdnih jasah, niso pa tako kisloljubne rastline kot borovnice. Če so tla apnena, je pogosta težava listna bledica. Ponavadi jih gnojimo z dobro preperelim hlevskim gnojem.

Maline v vrtu najpogosteje sadimo med dve vrsti žične opore, ki preprečuje pretirano upogibanje s plodovi obloženih poganjkov. Za obe skupini malin je značilno, da v sezoni ves čas iz tal izraščajo nove rozge ali poganjki, včasih tudi precej daleč od matične rastline. Če so nam ti v napoto, jih seveda odstranimo, če jih na prostoru, ki smo ga namenili malinam, zelo veliko, pa jih razredčimo tako, da na tekoči meter ne bomo imeli več kot 10 rodnih poganjkov. Vsako leto torej pustimo tudi največ toliko zelenih poganjkov na tekoči meter.

Enkrat in dvakrat rodne maline

Enkrat rodne sorte malin rodijo enkrat v sezoni (junija, julija), in sicer iz poganjkov, ki so zrasli lani. Dvakrat rodne rodijo najprej junija ali julija, potem pa začnejo roditi še zgodaj jeseni in dajejo plodove do prvih slan. Vendar pri dvakrat rodnih malinah zgodaj poleti in jeseni ne obiramo sadežev z istih rozg, to je poganjkov ali vej, ki izraščajo iz tal. Rozge, ki iz tal poženejo spomladi, rodijo najprej jeseni, drugič pa bodo rodile prihodnje leto v začetku poletja. Medtem ko bodo odganjale, cvetele in se bodo na njih razvijali plodovi, bodo iz tal poganjale zelene rozge, ki bodo obrodile jeseni. Jesenska rodnost je praviloma manj obilna.

Malinova sušica

Ker imajo maline več glivičnih bolezni, med njimi najpogostejšo malinovo sušico, je zelo pomembno, da jih nekaj tednov po obiranju porežemo. Sušico na zelenih poganjkih spoznamo po modrovijoličastih pegah okrog pecljev ali brstov, na rodnih poganjkih pa po odstopanju, pokanju in sivenju lubja, slabem razvoju, sušenju brstov ali celo sušenju plodov ter cele rastline v času zorenja. Z rezjo poskrbimo, da so grmički zračnejši, vedno pa tudi odstranimo vse obolele poganjke, najbolje kar takoj, ko bolezen opazimo, da se ne bi razširila na druge rozge.

PREBERITE ŠE: MALINE: REZ PO OBIRANJU OMEJI SUŠICO


Rez enkrat rodnih malin

Potem ko maline oberemo, se začnejo poganjki, ki so rodili, postopoma sušiti, kar pomeni, da hranila iz njih potujejo v korenine. Čez dober mesec jih lahko že porežemo do tal, tako da ne puščamo štrcljev. Pustimo pa seveda mlade, zelene poganjke – ti bodo rodili prihodnje leto.

Rez dvakrat rodnih malin

Te maline porežemo dvakrat v sezoni. Vse poganjke oz. rozge, ki so rodile v začetku poletja, porežemo dober mesec po obiranju do tal, tako da ne puščamo štrcljev. Puščamo pa seveda zelene poganke, ki se pripravljajo na cvetenje in bodo rodili jeseni. Ko bodo tudi ti jeseni odrodili, jim bomo odrezali le suhi vrh, na katerem so rasli plodovi. Prihodnjo pomlad bodo namreč odgnali in v začetku poletja ponovno rodili.

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Obrnjena rulada, ki postane vertikalna torta (VIDEO)

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine