Kumaric na vrtu ni brez vode in brez toplote. Temperature letošnje poletje niso bile prenizke, celo previsoke, medtem ko je bila redna oskrba z vodo težavna. Kumarice potrebujejo veliko vode ves čas, tudi med cvetenjem in nastavljanjem plodov. V suši ti odpadajo. H konstantni oskrbljenosti z vodo v tleh, ki mora biti kumaram ves čas na razpolago, zelo pripomoreta zastiranje tal in redno zalivanje. V tako dolgem sušnem in vročem obdobju, kot je vztrajalo v prvi polovici poletja, pa je bilo kljub temu enakomerno oskrbljenost kumar z vodo skoraj nemogoče zagotoviti. Če ste velik ljubitelj kumar, si omislite kapljični namakalni sistem.
Pomanjkanje vode ne povzroča le odpadanja cvetov, temveč tudi deformiranost plodov, ker so ti slabo oskrbljeni s kalcijem, in grenke kumare.
Tako kot druge vrtnine kumare ne rastejo zaradi nas, temveč zato, da bi s semeni poskrbele za potomstvo. Če plodov ne pobiramo redno in zrele kumare, ki nam niso všeč, pustimo rasti, rastlina ne dobi informacije, da je treba poskrbeti za nove plodove s semenom. Zadostuje denimo samo ena kumara, ki jo pustimo dozoreti do konca, da bo rastlina nehala cveteti.
Kot vse bučnice imajo tudi kumare enospolne cvetove, kar pomeni, da na eni rastlini rastejo tako ženski kot moški cvetovi. Vedno začnejo najprej cveteti moški, ki jih zlahka razlikujemo od ženskih.
Moški cvet raste na tankem, nekoliko daljšem peceljčku, medtem ko ima ženski namesto peclja miniaturno zasnovo plodu, pravo mini kumarico.
In kdaj ni na rastlini dovolj ženskih cvetov? Na začetku, po sajenju sadike, ko ima ta komaj eno, glavno vrežo oz. poganjek. Na njej so le moški cvetovi, šele na stranskih poganjkih se začno pojavljati ženski. Da bi spodbudili tvorbo stranskih poganjkov, agronominja Jerneja Jošar v knjigi Ekološko vrtnarjenje za vsakogar priporoča, da glavni poganjek na koncu odščipnemo, ko naredi 9 listov. Na prvih stranskih poganjkih bodo nastali tako ženski kot moški cvetovi, na poznejših skoraj samo ženski.
Kljub velikemu številu ženskih cvetov se večkrat zgodi, da plodiči oz. njihove zasnove kmalu odpadejo. Poleg pomanjkanja vode, ki smo ga že omenili, je lahko krivo tudi to, da cvetovi niso bili oprašeni. V okolici našega nasada je torej premalo čmrljev in čebel, predvsem prvih, ki so njihovi glavni opraševalci. Če teh na vrtu ali v rastlinjaku skoraj ne opazimo, kumare oprašimo ročno.
To storimo tako, da s prašniki odtrganega moškega cveta pomanemo po notranjosti ženskih cvetov ali za opraševanje uporabimo čopič. Moški cvet naj bo z druge rastline kumare.
Sicer pa v začetku avgusta še lahko pohitimo in na vrt posadimo nove sadike kumar (za sejanje je prepozno), če je prvo »rundo« uničila plesen. Ker kumare hitro rastejo, tako naredimo vsako leto.