V celinskem delu Slovenije posadimo česen do srede novembra, na Primorskem še nekoliko pozneje. Prezgodaj oktobra posajeni česen naredi pred zimo višje listke, ki jih lahko sneg poškoduje in ti potem teže kljubujejo boleznim, pa tudi koreninski sistem se slabše razvije. Posadimo ga, ko tla niso premočena.
Jeseni sadimo jesenske sorte česna. Od slovenskih so to ptujski jesenski, haloški in anka. Če bi jih posadili šele spomladi, bi se do konca rastne sezone glavice težko razdelile v stroke.
Nasprotno pa lahko brez škode spomladanske sorte posadimo jeseni; nekateri to prakticirajo tudi zato, ker so v zgodnji pomladi (začetek marca) tla za sajenje pregosto premokra.
Velja, da je kupljen semenski česen bolj zdrav, saj so pridelovalci posebej pozorni na zaščito pred glivičnimi boleznimi. A se zgodi, da tudi v vrtnih centrih naletimo na glavice z znamenji plesni, zato izbiramo samo zdravega, trdega. Enako velja, če nameravamo saditi doma pridelan česen. Trgovinskega česna, namenjenega za prehrano ne sadimo: morda je obdelan s sredstvi, ki zavirajo kaljenje, pa tudi s podatki o sorti (čas sajenja) ni opremljen.
Za sajenje česna tla zrahljamo vnaprej; ne obdelujemo premokre zemlje in tudi s sajenjem počakamo, da bo zgolj vlažna, ne mokra. Česen ne mara gnojenja s hlevskim gnojem in tudi pretirane količine hranil, ki so v zemlji ostala od letos, ne. Idealno ga je posaditi na grede, na katerih so po gnojenju s hlevskim gnojem dve let rastle druge vrtnine. Če je zemlja zelo pusta, dodamo največ 1 l komposta na kvadratni meter. Če so tla glinena in ne lepo prepustna, za sajenje česna naredimo grebene.
Glavice razdelimo na stroke tik pred sajenjem, da ti ne bi začeli predčasno kaliti. Boljši bo pridelek iz zunanjih, debelejših strokov. Potisnemo jih v tla tako, da bo dno stroka pribl. 7 cm globoko, špička naj gleda navzgor. Pred sajenjem lahko naredimo tudi plitve jarke, ki jih potem zasujemo. V vrsti posadimo stroke od 5 do 10 cm narazen, med vrstami pa naj bi bilo minimalno četrt metra prostora.
Dovolj velika razdalja med vrstami je pomembna, da ga bomo lahko česen okopavali, kar spomladi zelo pospešuje rast. To bomo prvič storili čimprej po koncu zime, ko bo zemlja dovolj osušena za obdelavo.
Pokrivanje tal, na katera smo posadili jesenski česen, je zmotno. Česnu prija hlad in tudi zimska zmrzal ne bo škodila jeseni vzklilemu listju. Pokrivanje s kopreno lahko liske polomi, poleg tega se pod njo zadržuje zračna vlaga.
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Namigi za kuhanje s česnom, ki bi jih odobrili tudi najboljši chefi