
Uporabniki vrtnega orodja iz bakra – najpogosteje iz vrst biodinamikov, ekoloških kmetov ter privržencev permakulture – poročajo o bolj zdravih, vitalnih pridelkih, večji pridelavi in o tem, da se prsti, ki jo obdelujemo s takšnim orodjem, polži izogibajo. V tujini so naprodaj celo bakreni trakovi ali drugačne oblike 'ograjic' za rastline, ki ustavljajo te škodljivce.
Za izdelavo vrtnega orodja se ne uporablja čisti baker, temveč bronasta zlitina s približno 92 odstotki bakra, preostalo pa je kositer, ki da kovini trdnost, primerno za orodje. Vlogo bakra pri delu na zemlji je po drugi svetovni vojni utemeljil avstrijski znanstvenik, naravoslovec, filozof, naturopat in izumitelj Viktor Schauberger. S serijo poskusov na 7 posevkih in 14 poljih je dokazal prednosti uporabe bakra, saj so bile rastline na površini, obdelovani z bakrenim orodjem, močnejše in bolj zdrave, v poprečju višje od kontrolnih posevkov in so dale tudi do 30 odstotkov več pridelka. Orodje namreč med mehansko obdelavo pušča v zemlji zelo majhne delce bakra, ki je za rastline pomemben kot mikroelement. Tako pravimo elementom, ki jih rastline porabijo zelo zelo malo, vendar imajo zanje kljub temu odločilno vlogo.
Če razlago nekoliko poenostavimo, ima baker eno ključnih vlog pri odpornosti rastlin proti patogenim mikroorganizmom. Danes se v obdelovalni zemlji izčrpavajo organske komponente in mikroelement, v njej skorajda ni več bakra, srebra in zlata. Ti se zaradi intenzivne obdelave, klasičnega oranja, uporabe FFS in drugih vplivov ne vračajo v prst kot nekoč, ko je bil krog potrošnje in povratka sklenjen, ko so se v zemljo iz organskih gnojil vračali tudi elementi med drugimi tudi baker samodejno. Večina esencialnih elementov, pomembnih za razvoj rastlin in posledično zdravje živali in ljudi, se splakuje v stranišča, od tam pa preide v reke in oceane. Tipična tla s pomanjkanjem bakra so peščena, šotna in apnenčasta kar pa predstavlja večino slovenske zemlje.
V Sloveniji izdelujeta bakreno vrtno orodje Tomaž Kvasnik oziroma njegov atelje Osti Jarej in Robert Struna, katerega izdelki so kovani.