Dunajčani kmetujejo s pomočjo računalnikov

2. 7. 2018 | Besedilo: K. Ž.

kmetijstvo, Dunaj, sodobno kmetovanje, poljedeljstvo

V avstrijski prestolnici bodo kmetje lahko uporabljali informacijsko tehnologijo za pomoč pri poljedelstvu. Z računalniškim programom bodo tako bolj učinkovito načrtovali delo na polju – od izbire primernih rastlinskih vrst za določeno polje in količine gnojil do najbolj primernega časa žetve.

Sodobno poljedelstvo je pred velikimi izzivi, saj bi si želeli tako zanesljivo in ugodno kot tudi trajnostno pridelavo živil. Da bi to dosegli, je treba upoštevati najrazličnejše dejavnike: od kakovosti tal, lastnosti rastlinskih vrst do vremenskih pojavov. Univerza za naravne vire in biotehniške znanosti na Dunaju (BOKU) ter Tehniška univerza Dunaj sta združili moči pri raziskovalnem projektu »Farm/IT«, ki zbira različne koristne podatke za pomoč pri poljedeljstvu. Informacijska tehnologija bo kmetom pomagala pri pomembnih odločitvah in tako prispevala k gospodarnejšemu, učinkovitejšemu in okolju prijaznejšemu kmetovanju. Računalniški program bo previdoma od jeseni 2018 dostopen na spletu in povsem enostaven za uporabo. Do takrat pa lahko zainteresirani uporabniki sodelujejo v pilotskem projektu.

Foto: BIO AUSTRIA/Theurl»Kdor se že dolgo časa ukvarja s poljedelstvom, ima zagotovo veliko izkušenj in odločitve sprejema intuitivno. Vendar je poljedelstvo dandanes postalo tako zelo kompleksno, da zgolj občutek ne zadostuje,« pravi Thomas Neubauer s Tehniške univerze Dunaj. Z novim projektom »Farm/IT«, ki bo potekal do leta 2021, povezujejo podatke iz najrazličnejših virov ter s tem omogočajo čim bolj natančne simulacije. S pomočjo modelov rasti rastlin in satelitskih podatkov lahko kmetje predvidevajo rast poljščin in na ta način določijo optimalen čas za pobiranje pridelkov, s pomočjo spektralnih senzorjev pa dobijo informacijo, kdaj je najprimerneje gnojiti z dušikom. Računalnik lahko med seboj primerja različne scenarije kolobarjenja in predlaga za določeno polje optimalne poljščine.

Računalniško poljedeljstvo je koristno tudi za okolje, saj lahko predvideva, koliko izpustov ogljikovega dioksida nastane, kakšna je poraba vode in vsebnost nitratov v zemlji. Prav tako lahko kmetje s pomočjo tega programa pridobijo okoljske podatke, ki jih morajo navesti za pridobitev javnih subvencij. Razvijalci programa so prepričani, da bo računalnik postal nepogrešljiv strokovni svetovalec za poljedelstvo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE