Roundup proizvaja nemški Bayer, potem ko je lani prevzel ameriškega kemičnega velikana Monsanto.
EU je novembra 2017 podaljšala dovoljenje za uporabo glifosata za pet let, francoski predsednik Emmanuel Macron pa se je odločil, da ga bodo v Franciji prepovedali do leta 2021. Študije v zvezi z učinki glifosata še niso dale jasnega odgovora na vprašanje, ali je ta snov rakotvorna; Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je leta 2015 sklenila, da je glifosat "verjetno kancerogen".
PREBERITE ŠE: Kmetijska zbornica: Glifosat ob pravilni rabi ne ogroža zdravja
Upravno sodišče v Lyonu je odločilo, da bi morala francoska agencija za hrano in okolju Anses bolj upoštevati potencialna varnostna tveganja, ko je herbicidu Roundup Pro 360 marca 2017 podelila dovoljenje za prodajo.
Okoljevarstveniki so s sodbo zadovoljni in menijo, da bi morala pripeljati do prepovedi vseh verzij herbicida Roundup. Sodišče namreč v svojem mnenju ugotavlja, da so verjetno kancerogeni vsi izdelki z glifosatom.
Bayer, ki je Monsanto prevzel za 63 milijard dolarjev, se v ZDA sooča s tisoče tožbami uporabnikov glifosata, ki trdijo, da so herbicidi s to snovjo vzrok za njihova rakava obolenja. Lani je kalifornijsko sodišče 46-letnemu vrtnarju, ki je zbolel za rakom limfatičnega sistema, dosodilo 78 milijonov dolarjev odškodnine.
Glifosat je najpogosteje uporabljan herbicid v kmetijstvu, gozdarstvu in vrtnarstvu, na trgu pa je od leta 1974. Na evropskem trgu je trenutno registriranih več sto fitofarmacevtskih sredstev za uporabo na posevkih, ki vsebujejo glifosat. Po nekaterih raziskavah bi ostanki te snovi v prehranskih izdelkih lahko povzročali raka ali endokrine motnje.