Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Gredice prelopatamo in pognojimo še oktobra

Tradicionalno je jesen čas, ko po spravilu pridelka pripravimo na zimo tudi vrtna tla. Obstaja veliko različnih teorij, priporočil in načinov dela. Vsak si bo izbral svojega.
Foto: Miša Pušenjak
Foto: Miša Pušenjak
Miša Pušenjak
16. 10. 2017 | 12:57
22. 10. 2024 | 00:47
3:11

Trenutno je ena najbolj vročih vrtičkarskih tem v Sloveniji prekopavanje, torej lopatanje (»štihanje«) in oranje. Ali je potrebno, ali škodi zemlji in živemu svetu v njej – takšna vprašanja se kar vrstijo. Tako kot vedno pa moje mnenje ni ne belo ne črno, temveč sivo. Predvsem menim, da so naše babice dobro vedele, kaj delajo, veliko bolje so ravnale z zemljo, kakor ravnamo danes. Najprej pohodimo, potlačimo njive in vrtove s težkimi stroji, traktorji, kombajni, deskami, stopamo, kamor se nam zdi, potem pa bi z eno samo potezo rešili vse. Ne bomo orali, prekopavali in naša zemlja bo živa in rodovitna – se vam to res zdi pravi odgovor? Naše babice so prekopavale, dedki so orali. A seveda traktorji niso tehtali nekaj ton, mali plug in spredaj vol ali dva na štirih nogah, dedek pa na dveh, to ni zemlje potlačilo tako, kot jo zdaj težja mehanizacija, ki je zaradi stroškovne učinkovitosti (ta izraz je zelo moderen) nujna. Koruzo so trgali obiralci na dveh nogah, pšenico so želi s srpi. To je pomenilo veliko manjše »trpljenje« za zemljo in njene prebivalce. Na vrtovih so bile trajne gredice s potmi nekaj običajnega. Desk ali česa podobnega skoraj nisi videl. Tako je ostajala rodovitna zemlja zračna, odcedna, ker niso uporabljali kemijskih sredstev za varstvo rastlin, pa živa in polna mikroorganizmov. Takrat se ni bilo treba spraševati, ali prekopavati ali ne. 

Grudasto težko zemljo razdrobi samo zimski mraz, seveda če jo pravočasno prekopljemo. Če gnojimo s hlevskim gnojem, to naredimo še v topli jeseni. Foto: Miša Pušenjak
Foto:
Grudasto težko zemljo razdrobi samo zimski mraz, seveda če jo pravočasno prekopljemo. Če gnojimo s hlevskim gnojem, to naredimo še v topli jeseni. Foto: Miša Pušenjak Foto:

Pomembno je tudi, da so zemljo na zimo pripravljali veliko prej. Že ob prazniku vseh svetih so bile njive preorane in vrtovi prekopani. Zakaj je to pomembno? Ker so bila tla ob tem opravilu še topla, mikroorganizmi pa si še niso poiskali mest za prezimovanje, zato se s tem opravilom ni naredilo veliko škode.

Torej naj zdaj končno (boste rekli) odgovorim, prekopavati ali ne. Sama menim, da lahko težjo, zbito in kepasto zemljo pomaga razbiti in prerahljati samo zima – če jo prej prekopljemo oz. preorjemo. Tudi gnoj lahko na vrtu pravilno spravimo v zemljo samo s prekopavanjem. Na njivah pa ga res lahko pomešamo z zemljo tudi z vrtavkastimi branami.

Vsekakor pa ni treba prekopavati vsako leto. Ker tudi s hlevskim gnojem ne gnojimo vsako leto, lahko gredice prekopavamo vsako tretje leto. Seveda ne vseh gredic vsako tretje leto – jeseni prekopljemo in hkrati pognojimo samo tretjino vrta, vsako leto drugo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine