Kolumna Jerneje Jošar: Ko se kljub vremenu vse dobro izide

1. 6. 2021 | Besedilo: Jerneja Jošar

Jerneja Jošar, kolumna, lunin koledar, zasajanje gredic

Se spomnite mojih novih malo preveč dvignjenih gred iz prejšnje kolumne? En mesec je minil, kot bi trenil. Grede sem uspela napolniti z zemljo, ji primešati biooglje, terra preto in zeolitno moko, potem pa ... ja, dež, dež, dež. Ko ni deževalo, sem se ukvarjala s strankami, ki so prihajale po svoje sadike zelenjave. Od zgodnjega jutra do skoraj teme. Zvečer pa prijetno utrujena in zadovoljna, da sem tisti dan vsem ustregla, tudi potolažila in bodrila, dobesedno »padla dol«.

Ja, večinoma smo družno stokali nad vremenom, pri meni pa so stranke iskale tudi rešitve. Rešitve za slabo vreme ne obstajajo. Na to nimamo vpliva. Edino, kar lahko storimo, je, da se sproti prilagajamo. In ko sem kakšni obupani stranki rekla, naj se ozre na moje grede, ki so bile še zmeraj prazne, se mi zdi, da jih je pogled nanje potolažil. Prejšnji teden, za tiste, ki boste te pisarije brali kasneje, naj zapišem kar datum, to je v torek, 25. maja, sem našla čas, ki sem ga namenila samo svojim novim gredicam. Oh, kako neizmerno sem uživala!

Zasajanje gredic s pomočjo načrta

Torek je bil ugoden dan za cvet. Tukaj jaz včasih pogoljufam in na ta dan sadim tudi rastline za plod. 

To, da je vremenska napoved za tisti dan bila naravnost fantastična, me je že zjutraj navsezgodaj navdalo z neizmerno srečo. Kar pokala sem od pričakovanja in veselja. Na vrtnarijo sem prišla zgodaj, mnogo pred vsemi ostalimi, najprej pristavila lonček za kavo, potem pa z vročo skodelico kave in plonk listkom (bolje rečeno plonk mapo) setev in sajenj stopila na vrt. Usedla sem se na najbolj sončen del vrta, se predala sončnim žarkom, opojno dišeči kavi in načrtu setev in sajenj. Tega sem skrbno narisala takoj, ko sem dobila izdelane grede. V merilu, na karirastem papirju, z vsako sadiko na svojem mestu. V mapo sem ga spravila, vsako gredico narisano na posebnem listu, vsak list spravljen v svojo »srajčko«. S pomočjo takšnega načrta je sajenje res mačji kašelj.

PREBERITE ŠE: ZAČELI BOMO VRTNARITI

Kaj pravi lunin setveni koledar


Najprej sem preverila lunin setveni koledar po Marii Thun. Kar bo, pa bo, sem si rekla. Nimam kaj čakati, vreme je muhasto, posaditi želim vsaj nekaj vrtnin. In kakšna sreča, ravno v tem tednu je bilo obdobje primerno za presajanje! To pomeni, da so v tem času vse sile usmerjene v zemljo, torej se bodo presajene rastline bolje in hitreje urasle. In v torek je bil ugoden dan za cvet. Tukaj jaz včasih pogoljufam in na ta dan sadim tudi rastline za plod. Najprej je bila na vrsti greda z jagodami. V svojem prodajnem delu sem izbrala več sort jagod, napisala tablice z imeni sort, mimogrede pobrala še žakelj zastirke iz miskanta in se vrnila na vrt. Greda z jagodami je bila hitro posajena, sadike zalite, zastirka dodana. Da bodo tla zaščitena pred soncem, da plevel ne bo nagajal, da se prst ne bo izsuševala, da se jagode ne bodo dotikale vlažne prsti.

Paradižnik, paprika, jajčevci na sonce

Na najbolj sončen in topel del vrta sem uvrstila paradižnik, papriko in jajčevce. Vsakega na svojo gredo, s svojimi dobrimi sosedi. Paradižnik bo več ali manj rasel doma pred hišo, v loncih pod napuščem. Tukaj na vrt pa sem posadila le tri sorte, ki jih še nisem gojila in bi jih rada preizkusila. Dve debelo plodni sorti tipa volovsko srce, vendar v oranžni in rumeni barvi, ter drobnoplodnega zebrastega – da ne ve sorte, mi je rekla gospa, ki mi ga je podarila.

!!galerija!!


Tudi pri jajčevcih sem izbirala izven okvirjev. Posadila sem sorte z belimi, rožnatimi in rožnato črtastimi plodovi. V opisu teh sort so same hvalnice. Bomo videli!

Papriko sem letos posadila spet v skupine. V eno jamico po dve ali celo tri skupaj. Včasih sem že to počela, potem pa nehala, brez pametnega razloga, saj so krasno uspevale.

Sadike graha rešujejo 

Papriko sem letos posadila spet v skupine. V eno jamico po dve ali celo tri skupaj.

V tem času je za setev graha res prepozno. Pa ne zato, da ne bi vzklil, ali slabo rasel. Na začetku bo videti vse v redu. Vendar bo zaradi pozne setve v fazi cvetenja in oblikovanja strokov ravno, ko bo dan zelo dolg, ter temperature visoke. To mu ne dene dobro. Ponavadi ga v vročih obdobjih napade še pepelasta plesen in pridelek je zaradi vsega skupaj boren. Sama sem na srečo, tako kot že leta, posejala grah v lončke. Skrajni čas je bil, da rastline, ki so že krvavo potrebovale boljšo prst in oporo, presadim na grede. Opora pa je spet iz moje preljube vrbe s skrotovičenimi vejami, ki dajo vrtu poseben čar.


Dan za list

Potem je prišla sreda, kot naročeno ni bil po setvenem koledarju dan primeren za nič, tako da me ni vleklo na vrt in sem se spet lahko posvetila strankam. V četrtek pa sem posadila vse, koledarju primerno, kar naredi list. Torej zelje, ohrovt, kolerabico, solato, radič, endivijo, cvetačo. Da, tudi cvetačo sadimo na dan za list, čeprav je bela roža preobraženo odebeljeno socvetje. Za nič ni bilo prepozno. Tudi zelje in ostale kapusnice ne. Za rast od sadike do glave potrebujejo zgodnje, hitro rastoče sorte zelja 50 do 60 dni, torej jih bom konec julija že lahko pobirala in gredo nadomestila z novimi sadikami kapusnic, ki bodo godne za bero v jeseni.

Bučke, buče in kumare

Kar na roke mi je šel ta setveni koledar, v soboto sem namreč ujela dan za plod in posadila še tisto, za kar mi je prejšnjič zmanjkalo časa, kumare, buče in bučke. Buče sem posadila čisto ob rob gredic, saj bom njihove dolge vreže speljala na zunanje stene grede in ob potke. Tako bo greda ostala prosta za druge vrtnine.

Korenček in pastinak

Danes, v ponedeljek, pa bom posejala še korenček in presadila pastinak. Slednjega zadnja leta vedno gojim s sadikami in krasno mi uspe. Korenček pa upam, da bo letos bolje vzklil kot prejšnja leta. Grede, kamor ga bom sejala, nisem do konca napolnila s prstjo, ki so mi jo pripeljali, ampak sem kot zgornji sloj dodala bolj fin substrat. Držim pesti, da bo pomagalo!

O AVTORICI

Jerneja Jošar je izkušena strokovnjakinja in avtorica priročnikov za vrt. Zrasla je v Prekmurju in tam je lahko v kotičkih svojega otroštva po cele ure preležala na trati in navzgor opazovala cvetlice in mali živi svet, ki mrgoli okrog nas. Tudi kot diplomirana inženirka agronomije, ki ureja in načrtuje vrtove po načelih ekološkega trajnostnega gojenja rastlin, za katero se je treba tudi učiti, je odličen zgled za to, kako lahko vrt predstavlja užitek, sprostitev ali meditacijo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE