Kolumna Jerneje Jošar: Oktober na vrtu

1. 10. 2024 | Besedilo: Jerneja Jošar

vrt jeseni, jesenske setve, kolumnaj

Lepi jesenski dnevi kar vabijo, da preživimo čas na svojih vrtovih ali balkonih. Lovimo sončne žarke in uživamo v pogledih na tople jesenske barve. To je tudi čas, ko poskrbimo še za zadnje vrtnine, ki bodo napolnile prazne gredice in lonce. Pa na cvetje ne smemo pozabiti!

Motovilec

Motovilec, ki ga bomo posejali oktobra, bomo pobirali zgodaj spomladi, če bo jesen topla in zima mila, pa morda že pozimi. Če posevek, ko nastopijo hladni dnevi, pokrijemo, bo bera zgodnejša.

Gredice pred setvijo počistimo in zrahljamo z vilami. Dodamo nekaj komposta za oživitev prsti.

Motovilec sejemo na tri načine: počez - kot da bi sejali, v vrstice ali pa v kupčke – skupine. Ko sejemo počez, seme raztresemo, kot da bi solili. Z grabljami ga plitko vdelamo v zemljo in z grabljami potlačimo, da se prst oprime semena.

Če sejemo v vrstice, naredimo plitke kanale, med katerimi pustimo 10 cm razmika. V kanal sejemo počasi, tako da med semeni pustimo 5 cm razmika. Ja, ni ravno lahko, a nič ne bo narobe, če je setev gostejša, saj si rastlinice kar znajo izboriti prostor.

Setev v kupčke je mnogim še neznana, jaz jo pa imam skoraj najraje. V skupine posejem po 6 do 8 semen, na površino premera 10 cm. Kasneje se razvije velika druščina zelenih listov, ki jih odrežemo naenkrat, kot glavo solate. Veste, koliko lažje je nabiranje in čiščenje!

Če si želite privoščiti nekaj zelenih lističev tudi tisti, ki nimate vrta, ampak imate balkon, ga posejte v zaboje ali večje lonce. Seveda večja je posoda, več ga boste pridelali, odvisno, za kako velike posode imate prostora na balkonu. Pomembno je le, da je globina izbrane posode vsaj 10 cm.

Zimska solata

Sorte solat, ki jih posadimo oktobra, nam bodo polnile sklede zgodaj spomladi, v času, ko bomo prve spomladanske sadike solate šele začeli saditi na gredice. Ta prva solata je najbolj okusna!

Izbiramo lahko med mehkolistnimi sortami, kot sta 'Nansen' in domača sorta 'Zimska rjavka', in krhkolistnimi, kot so 'Pariška', 'Posavka' in 'Vegorka'. Kakorkoli se zdi, da je prepozno, pa vendar je v oktobru čas, da se zimska solata še seje. V prvih dneh meseca sejemo krhkolistne, vse do sredine meseca pa mehkolistne sorte. Mlade rastlinice razsajamo vse do konca oktobra, ali pa to storimo zgodaj spomladi. Da pa boste imeli nekaj glavic spomladi še malo prej, kupite sadike. Solato posadite 20 cm narazen, med njo pa posadite čebulo ali kasneje konec meseca česen.

Za sajenje na balkon izberite posodo vsaj 10 cm globine. Lahko je to lesen zabojček ali lonec premera 40 cm.

!!galerija!!


Čebula

S sajenjem čebulčka počakajte na konec meseca oktobra. Čebulna muha takrat neha obletavati rastline. Če se vseeno odločite za sajenje prej, posevek pokrijte z varovalno mrežo, da muhi preprečite dostop.

Ker pri jesenskem sajenju čebule obstaja precejšnja verjetnost, da bo čebula ušla v cvet, sama v jeseni sadim le sorte, ki jih spomladi pobiram kot mlado čebulo. Najbolj znana sorta je 'Majski srebrnjak'. Sadimo ga bolj na gosto, le 5 cm narazen, čebulni repki naj ostanejo nad površino tal.

Najbolje boste izkoristili prostor, če čebulo posadite med zimsko solato. Ne sadimo je v bližino pora in drobnjaka ter kapusnic (zelje, glavnati ohrovt, listnati ohrovt, brstični ohrovt ...).

Za balkon izberemo posodo globine vsaj 20 cm. Tudi sicer je na majhnih balkonih smiselno saditi samo čebulček za namen nabiranja mlade čebule. Saj sicer traja predolgo, vse do julija, avgusta, da se oblikujejo velike čebule. Prostor na balkonu pa je zelo dragocen.

Česen

S sajenjem česna je najboljše počakati na konec meseca, še bolje pa kar na začetek novembra.

Poznamo jesenske in spomladanske sorte. Ker je prst zgodaj spomladi lahko še zelo mokra, in lahko hitro zamudimo čas sajenja, raje tudi spomladanske sorte posadimo že v jeseni. Jesenske sorte moramo posaditi v jeseni, saj potrebujejo določeno število hladnih dni, da se glavice odebelijo in da se oblikujejo stroki. Če sorte izbiramo preudarno, smo s česnom založeni skoraj celo leto.

Čas sajenja
Čas pobiranja
Jesen - sajenje drobnih strokov
Pomlad – mlad česen brez oblikovanih strokov, cela rastlina, za sprotno uporabo
Pomlad - sajenje drobnih strokov
Pomlad – mlad česen brez oblikovanih strokov, cela rastlina, za sprotno uporabo
Jesen – zgodnje jesenske sorte
poletje
Jesen – pozne jesenske sorte
Jesen, obstojne do decembra
Spomladanske sorte – posajene jeseni in spomladi
Dobra sposobnost skladiščenja


Za glavni posevek vedno uporabimo debelejše stroke, ki rastejo na zunanjem delu glavice. Glavico česna stročkamo – razdelimo na stroke, tik preden sadimo, saj pogosto iz vnaprej pripravljenih strokov pred zimo požene veliko listov, korenine pa ostanejo skromne. Stroke potisnemo v zemljo s širšim delom obrnjenim navzdol 7 cm globoko. Med stroki pustimo 10 cm razmika. Iz drobnejših strokov se hitreje razvijejo cvetovi, zato jih posadimo gosteje in spomladi pobiramo mlade zelene rastline, ki še niso oblikovale strokov, in jih zaužijemo cele. Sadimo na dan za korenino. Prostor na vrtu bolje izkoristimo, če česen sadimo med zimsko solato ali radič.

Sajenje česna na majhne balkone skorajda nima smisla, razen za namen uživanja mladih celih rastlin. Za česen potrebujemo vsaj 25 cm globoko posodo.

Česna vsaj tri leta ne sadimo na grede, kjer je rasel prejšnja leta, niti na grede, kjer so rasle njegove sorodnice čebula, por, šalotka. Dobra predhodna kultura so solatnice, kumare, paradižnik. Slaba predhodna kultura pa so stročnice in kapusnice.


Spomladi cvetoče čebulnice

Pa še hrana za dušo, cvetlice. Oktobra sadimo spomladi cvetoče čebulnice, tulipane, narcise, okrasne luke, hijacinte, hrušice … Ja, da bo pomlad lepa cvetoča, moramo misliti toliko vnaprej. In se hkrati učiti potrpežljivosti. A nagrada je tako lepa, da se resnično izplača.

Čebulice lahko sadimo tako na okrasne grede, med trajnice, na gredice, kjer raste zelenjava, v velike lonce in posode. Sama sem se celo odločila in 4 metre dolgo gredo ob zelenjavnem vrtu namenila samo tulipanom in narcisam in kasneje dalijam. Tako se menjajo na isti površini spomladi cvetoče čebulnice s poleti cvetočimi gomoljnicami. Najprej sem si rekla, uh, kakšen zalogaj, da pozno spomladi izkopljem vse čebulice tulipanov in posadim dalije. In obratno, v jeseni izkopavam gomolje dalij in sadim čebulice tulipanov. Pa je vse bilo zelo hitro narejeno in zraven sem zelo uživala. Da ne govorim o nagradi, ko so zacveteli tulipani in narcise in poleti dalije.

Naj ostanem kar pri tej dolgi gredi tulipanov in narcis. Izbrala sem sorte, ki cvetijo v različnem času, ki dosegajo različno višino in ki imajo različne oblike cvetov. Seveda sem vse tudi barvno uskladila. Tako se je barvna paleta spreminjala od začetka aprila do konca maja.

Enako storite, če sadite čebulice v večje posode in korita. Združujte več sort, da bo posoda lepša dalj časa. Če si ne upate, pa še vedno lahko vsako sorto posadite v svoj lonček in lonce potem prestavljate poljubno, kakor vam je všeč. Tam, kjer cvetje odcveti, lonec prestavite na manj vidno mesto.

Ne pozabite dopolniti okrasnih cvetličnih gred s čebulnicami. Cvetoče trajnice se začnejo zbujati šele maja, in do takrat bo gredo krasilo cvetje tulipanov in narcis. Lahko jih sadite tako, da razporedite več vrst čisto mešano po naključju med trajnice, ali pa posadite po eno sorto v večjo skupino.

O AVTORICI

Jerneja Jošar 
je izkušena strokovnjakinja in avtorica priročnikov za vrt. Zrasla je v Prekmurju in tam je lahko v kotičkih svojega otroštva po cele ure preležala na trati in navzgor opazovala cvetlice in mali živi svet, ki mrgoli okrog nas. Tudi kot diplomirana inženirka agronomije, ki ureja in načrtuje vrtove po načelih ekološkega trajnostnega gojenja rastlin, za katero se je treba tudi učiti, je odličen zgled za to, kako lahko vrt predstavlja užitek, sprostitev ali meditacijo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE